„Czas próby” spektakl profilaktyczny - school website

„Czas próby” spektakl profilaktyczny
    21 czerwca uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć widowisko pt. „Czas próby”, które przygotowała dla nich grupa teatralna „Kurtyna” z Krakowa. Spektakl poruszał aktualne problemy, z którymi musieli zmierzyć się w ostatnim czasie  nasi podopieczni. „Czas próby” to czas pandemii, która była dla wszystkich trudnym okresem, w którym wszyscy czuli się osamotnieni i odizolowani od świata zewnętrznego. Młodzieży brakowało kontaktów z rówieśnikami, codziennych rozmów „twarzą w twarz”. Zdalna nauka nie należała do łatwych, wymagała systematyczności, samozaparcia i stanowiła duże wyzwanie. Uczniowie musieli przyzwyczaić się do nowej, nieznanej sytuacji, która budziła niepewność i stres. Wpłynęła ona negatywnie na życie wielu ludzi-zwłaszcza dzieci i nastolatków.
    Spektakl opowiadał o losach dziewczyny, która przez czas pandemii straciła zainteresowanie światem zewnętrznym, przestała dbać o swój wygląd, spotykać się ze znajomymi, zaniedbywała obowiązki szkolne. Jej sytuacja była skutkiem poczucia bezsilności wobec trwającego lockdownu, stresu wynikającego z obawy o najbliższych oraz zmianą dotychczasowego trybu życia. W trudnej sytuacji pomogli jej najbliżsi- mama i babcia oraz pedagog szkolny. Uświadomili dziewczynie, że pomimo trwającej pandemii trzeba cieszyć się z życia, nie poddawać smutkowi i podtrzymywać kontakt z rówieśnikami. Historia skończyła się szczęśliwie, ponieważ w porę znalazły się osoby, które zauważyły, że młody człowiek ma problem z zaakceptowaniem nowej sytuacji.
    Aktorzy teatru „Kurtyna” przedstawili trudny temat w sposób lekki i pełen humoru, dzięki czemu naszym uczniom widowisko bardzo się podobało. Spektakl został odebrany przez młodą publiczność entuzjastycznie i skłonił do refleksji nad tym jak ważne jest dbanie o równowagę psychiczną i samopoczucie swoje i najbliższych nam osób.
    Z niecierpliwością czekamy na kolejne wizyty teatru „Kurtyna” w naszej szkole.