Światowego Dnia Ziemi - school website

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Golcowej
Przejdź do treści

Menu główne:

Drodzy mieszkańcy Ziemi.
    Dzięki rozwojowi świata wiele rzeczy się zmieniło. Dużo na lepsze, jednak najważniejsza rzecz zmieniła się na gorsze. Mówię o naszym środowisku, o planecie, na której żyjemy. Jeśli nadal chcemy na niej żyć musimy zmienić nasze postępowanie.
    Ograniczmy używanie plastiku, zrezygnujmy z foliowych torebek. Rozkład plastiku trwa od stu do czterystu lat. Jeśli możemy wybierajmy te opakowania, które da się później przetworzyć np. szklane albo te, których rozkład nie potrwa sto lat, a kilka tygodni do pół roku, czyli np. papierowe. Segregujmy śmieci, nie zostawiajmy ich na plażach, łąkach, nie wywoźmy do lasu, nie wysypujmy do morza. Przez takie zachowania zanieczyszczamy wody i lasy, zabijamy zwierzęta żyjące tam. Przez pływające w morzu foliowe torby giną żółwie morskie, które jedzą je myśląc, że to meduzy, a to tylko jeden z wielu gatunków, które ponoszą konsekwencje naszych bezmyślnych zachowań. Plastik, który trafia do morza zabija ponad sto tysięcy morskich ssaków i ponad milion morskich ptaków, a plastiku ciągle przybywa. Zwierzętom szkodzą też wycinki lasów. Wycinamy ok. piętnaście mld drzew rocznie, z czego wyrasta tylko pięć mld nowych. To aż dziesięć mld drzew straty. Las jest dla masy gatunków zwierząt domem, a my nie dość, że go niszczymy, to nawet nie próbujemy go im odbudować. Istnienie drzew i dbanie o to, aby było ich z roku na rok coraz więcej powinno być dla nas ważne ze względu na tlen, jaki produkują. Starajmy się nie zanieczyszczać powietrza. Jeśli nie musimy wybierzmy rower lub spacer zamiast samochodu czy autobusu, w piecu nie palmy śmieciami.
    Mam nadzieję, że chociaż część z was udało mi się przekonać. Zmiany nie są trudne, a w tym przypadku są konieczne. Uratujmy razem przyrodę!

 
Drodzy mieszkańcy Ziemi!
 
    Apeluję do was wszystkich o ochronę środowiska naturalnego i lepsze traktowanie zwierząt. Dawniej, kiedy człowiek był integralną częścią przyrody nic jej nie zagrażało. Mam na myśli fakt, że ludzie byli myśliwymi, ale mogli stać się również ofiarami. Czas jednak nieubłaganie pędzi do przodu a wraz z nim zmienia się relacja między człowiekiem a przyrodą. Człowiek pozostaje nadal myśliwym, ale środowisko jest już tylko ofiarą. Jest bezbronne wobec agresji i zachłanności człowieka. Nasz świat jest brudny, wokół pełno spalin. Zatruwamy siebie nawzajem i powoli zabijamy. Czy aby na pewno tego chcemy? Pomyślcie, dlaczego tak wiele gatunków zwierząt i roślin wyginęło i aktualnie jest na wymarciu. To wszystko nasza wina!!!! Czy tak trudno jest wrzucić papierek do odpowiedniego pojemnika na to przeznaczonego? Segregujmy odpady! W ten sposób nie będzie trzeba wycinać kolejnego drzewa. A przecież gdyby nie one, nie byłoby nas. Pochłaniają w procesie fotosyntezy dwutlenek węgla i wydzielają tlen. Dzięki temu możemy oddychać. Inaczej udusilibyśmy się.
    Tak wiele rzadkich zwierząt ginie w morzach. Katastrofy tankowców, wyrzucanie różnych nierozkładających się przedmiotów. One nie wiedzą, że to im szkodzi. Zaplątują się w sieci, połykają klucze od puszek, haczyki. Później giną w straszliwych cierpieniach, których nie potrafimy sobie nawet wyobrazić. I to my ludzie, sąsiedzi tych wszystkich stworzeń jesteśmy temu winni! Zastanówmy się, zanim wyrzucimy niewinny papierek. Sami sprawiliśmy, że świat jest zdominowany przez maszyny, które stały się niezbędne by komfortowo żyć. Dążenie do luksusu i wygody sprawia, że potrzebujemy wciąż nowych terytoriów, udogodnień technicznych, nieustannego postępu i rozwoju. Osiągamy to nie zważając na środowisko, które nie potrafi się bronić. Zebraliśmy się tutaj po to, aby zapobiec katastrofie, jaka może nastąpić, jeśli nie zaczniemy działać. Dlatego jeszcze raz zastanówmy się, zanim wyrzucimy kawałek plastiku na plażę, zanim przypadkowo nakarmimy czymś niezdrowym zwierzę. Czy na pewno warto? Zadbajmy wreszcie o otaczające nas środowisko!
    Doceńmy piękno i walory natury. Bierzmy przykład ze świętego Franciszka, który przyrodę i zwierzęta cenił bardziej, niż siebie. Czy nie sprawiedliwiej byłoby czerpać, ale także dawać coś środowisku? Przecież ono tak wiele nie wymaga. Nie jest przecież problemem zasadzić kilka drzewek. A pomyślmy. Co z tych drzewek wyrośnie za kilkanaście lat? Piękne drzewo, a następne pokolenia będą nam wdzięczne za tak drobny, ale istotny gest. Czy nie przyjemniej jest oddychać świeżym powietrzem, zachwycać się zielenią trawy, tęczowymi barwami kwiatów i zwierzętami, które bez przeszkód mogą prowadzić swoje nienaruszone niczym życie? Pomóżmy Matce Naturze odrodzić się na nowo!!!!    
adres
Szkoła Podstawowa Nr 2
Golcowa 284
36-230 Domaradz
fax 13 43 47 112

telefon 13 43 47 774
e-mail sp2golcowa@o2.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego