98. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - Szkoła Podstawowa nr 2 w Golcowej - nowy projekt

98. rocznica odzyskania przez Polske niepodległosci
Pamięć i tożsamość, Kraków 2005

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Próbą dla tego umiłowania staje się każde zagrożenie tego dobra, jakim jest ojczyzna. Nasze dzieje uczą, że Polacy byli zawsze zdolni do wielkich ofiar dla zachowania tego dobra albo też dla jego odzyskania.”

Jan Paweł II
    W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym apelu upamiętniającym 98. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności. Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów klas starszych przybliżył sytuację polityczną naszego kraju na przestrzeni dziejów. Podkreślał ofiarną drogę Polaków do odzyskania niepodległości, na którą złożyły się  zarówno podejmowane przez patriotów walki zbrojne na polach bitew w czasie zbrojnych powstań, jak też walki o zachowanie tożsamości narodowej, kultury i tradycji. W przygotowanej przez uczniów oryginalnej lekcji historii znalazły odzwierciedlenie najważniejsze wydarzenia z czasów niewoli przeplatane świetnie dobranymi do sytuacji utworami poetyckimi i pięknie wykonanymi pieśniami patriotycznymi.
       Uzupełnieniem tej wzruszającej lekcji historii  była pogadanka Pani Dyrektor z uczniami na temat symboli narodowych, a także znaczenia słowa Ojczyzna, które należy rozumieć jako dziedzictwo po naszych przodkach nie tylko ziemi, ale też dziedzictwo wartości i treści duchowych. Jan Paweł II, mówiąc o Ojczyźnie – Polsce, przypomina: „Naród jest przede wszystkim bogaty ludźmi. Bogaty człowiekiem. Bogaty młodzieżą. Bogaty każdym”. Warto więc pamiętać, że Ojczyzna to również ludzie i łączące ich więzi.
       Obchody Narodowego Święta Niepodległości stworzyły też okazję do refleksji na temat pojmowania patriotyzmu w czasach współczesnych i różnych sposobów okazywania postaw patriotycznych przez uczniów naszej szkoły. Okazuje się, że patriotyzm obecnie „niejedno ma imię”, a młodzi golcowianie doskonale orientują się w tych trudnych, ale niezwykle ważnych zagadnieniach.

Uświetnieniem tegorocznej uroczystości było pasowanie dwóch dziewczynek klasy II na uczennice Szkoły Podstawowej Nr 2 w Golcowej.