Aktualności - school website

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Golcowej
Przejdź do treści

Menu główne:

Międzynarodowy projekt edukacyjny „Emocja”
    W tym roku szkolnym nasza placówka weźmie udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Emocja”. Program ten ma na celu wsparcie rozwoju emocjonalnego i społecznego dzieci i młodzieży. Głównymi celami tego przedsięwzięcia jest kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, rozbudzanie w uczniach wiary w siebie oraz własne możliwości, aktywizacja dzieci i młodzieży na zrozumienie emocji i uczuć innych osób, a także wychowanie do wartości takich jak empatia, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość. ...     
   Zobacz wybrany moduł:

  
 

Spotkanie z przedstawicielami Policji

    Dnia 13 września naszą szkołę odwiedzili funkcjonariusze policji z Posterunku Policji w Domaradzu. Panowie przeprowadzili prelekcję na temat bezpieczeństwa, której celem było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród uczniów klasy I- III, a także Oddziału Przedszkolnego ...      
  
 

Narodowe Czytanie 2021
    Najstarsi uczniowie naszej szkoły włączyli się do Narodowego Czytania. W czasie lekcji języka polskiego przypomnieli sobie ideę tej ogólnopolskiej akcji. Zapoznali się z sylwetką twórczą Gabrieli Zapolskiej i problematyką jej dzieł, a następnie poznali fragmenty książki „Moralność pani Dulskiej”, która w tym roku była czytana w wielu zakątkach Polski.
 


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021 / 2022

Uroczyste
rozpoczęcie
roku szkolnego
2021 / 2022
!!Razem dla Daniela!!
   18 lipca na stadionie w Golcowej został zorganizowany piknik rodzinny pod hasłem
!!Razem dla Daniela!! Jego inicjatorką była pani Renata żona pana Daniela.
W przedsięwzięcie zaangażowali się Dyrektorzy, rodzice, nauczyciele, uczniowie i pracownicy obsługi Szkoły Podstawowej Nr 2 w Golcowej i Zespołu Szkół w Golcowej. Organizatorom udało się w ten wakacyjny dzień połączyć przyjemne z pożytecznym zabawę na świeżym powietrzu i zbiórkę pieniędzy na kosztowną rehabilitację pana Daniela.
 


Zakończenie roku szkolnego 2020/2021
   25 czerwca miało miejsce zakończenie roku szkolnego 2020/2021. Po uroczystej mszy świętej nasza szkolna społeczność spotkała się w sali gimnastycznej, gdzie uczniowie wyróżnieni odebrali świadectwa i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. W przypadku uczniów drugiego etapu edukacyjnego były to świadectwa z wyróżnieniem, z tak zwanym czerwonym paskiem ...      
  
 

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny
    Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych w wieku 7 – 12 lat. Prowadzący wykłady, ćwiczenia i zajęcia laboratoryjne przygotowują je w taki sposób, aby każde dziecko jak najwięcej zrozumiało i zapamiętało. Priorytetem jest, aby dzieci podczas zajęć nie nudziły się, ale przez zabawę i przystępną dla nich formę przekazywania informacji zdobywały wiedzę. Mamy nadzieję, że uczestnictwo w zajęciach przyczyni się rozwijaniu już istniejących bądź wzbudzi zupełnie nowe zainteresowania małych studentów. Ufamy, że dzięki odpowiedniemu zaprezentowaniu nauk ścisłych, nasi młodzi studenci, w dorosłym już życiu wybiorą uczelnie techniczne aby zgłębiać swoją wiedzę i zdobywać wykształcenie w tym kierunku.
    Studenci DUT uczestniczyli zarówno w wykładach, jak i warsztatach, które w roku akademickim 2020 na 2021 ...
 


Zyczenia dla Mamy i Taty
   Jak co roku uczniowie naszej szkoły uczcili Dzień Matki i Ojca. Z tej okazji przygotowali program artystyczny mówiący o tym, jak wiele każde dziecko zawdzięcza rodzinie, w której się wychowuje . Poprzez występy dzieci z klas I-III i Oddziału Przedszkolnego wyraziły swoje podziękowania oraz okazały wdzięczność dla Mam i Tatusiów za ich wyjątkowość, wielką troskę i bezgraniczną miłość. Najmłodsi przedstawiciele naszej szkoły okazali, jak wiele zawdzięczają swoim Rodzicom, osobom wyjątkowym i cudownym dla każdego dziecka.
  
 

Mecz piłki siatkowej: Uczniowie kontra Nauczyciele.

We wtorek, tuż przed zakończeniem roku szkolnego, można było obejrzeć pasjonujący, a przy tym bardzo zacięty mecz piłki siatkowej: Uczniowie kontra Nauczyciele.
 


„Czas próby” spektakl profilaktyczny
    21 czerwca uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć widowisko pt. „Czas próby”, które przygotowała dla nich grupa teatralna „Kurtyna” z Krakowa. Spektakl poruszał aktualne problemy, z którymi musieli zmierzyć się w ostatnim czasie  nasi podopieczni. „Czas próby” to czas pandemii, która była dla wszystkich trudnym okresem, w którym wszyscy czuli się osamotnieni i odizolowani od świata zewnętrznego. Młodzieży brakowało kontaktów z rówieśnikami, codziennych rozmów „twarzą w twarz”. Zdalna nauka nie należała do łatwych, wymagała systematyczności, samozaparcia i stanowiła duże wyzwanie. Uczniowie musieli przyzwyczaić się do nowej, nieznanej sytuacji, która budziła niepewność i stres. Wpłynęła ona negatywnie na życie wielu ludzi-zwłaszcza dzieci i nastolatków.       
  
 

„JESTEŚMY Z WAMI, NIEBIESKIMI MOTYLAMI!!!”
  W dniach 9, 10 czerwca nasza szkoła przyjęła zaproszenie od Pani Renaty Stach ze Szkoły Podstawowej w Starej Wsi i nauczycieli z Zespołu Szkół w Golcowej do wzięcia udziału w akcji na rzecz osób z autyzmem w ramach wyzwania #challengeniebieskiemotyle2021. Celem całego przedsięwzięcia było poszerzenie wiedzy o osobach z autyzmem i przekazanie iskierki przyjaźni dla nich i ich rodzin. Nasza szkoła jest solidarna z osobami dotkniętymi autyzmem i dlatego z zapałem zaangażowaliśmy się i podjęliśmy wyzwanie wykonując trzy zadania ...
 


Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat!

    Z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole została zorganizowana zabawa towarzyska, której celem było zintegrowanie uczniów po wielomiesięcznym czasie pobierania nauki zdalnej. Nasi wychowankowie brali udział w różnorodnych konkursach i zabawach. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W harmonogramie rozgrywek sportowych znalazły się różnorodne dyscypliny sportu ...        
  
 

„JEZUS GROMADZI KOŚCIÓŁ NA ŚWIĘTEJ WIECZERZY”
  Pod takim hasłem 6 maja 2012 r. został przeprowadzony etap dekanalny konkursu biblijnego organizowany przez Wydział Nauki Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej. W związku z trudną sytuacją epidemiczną w tym roku etap ten został przeprowadzony w szkołach macierzystych.
 


Konstytucja 3 Maja
    Konstytucja 3 maja to niewątpliwie jeden z najważniejszych symboli niepodległości Polski. Mieli tego świadomość posłowie na pierwszym po odzyskaniu wolności Sejm Ustawodawczy, ustanawiając rocznicę jej przyjęcia świętem państwowym, mieli posłowie na sejm w roku 1990, przywracając to święto. Jej znaczenie doceniła w roku 2015 Komisja Europejska, wyróżniając ją Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Jednak Ustawa Rządowa to nie tylko symbol, to dokument stanowiący cenne źródło historyczne, ważny tekst prawny, a także wydarzenie historyczne, tak przełomowe, że cała Europa okrzyknęła je swego czasu rewolucją.          
  
 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
   Data święta flagi nie jest przypadkowa, 2 maja 1945 roku, polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie, zdobywając symbolicznie stolicę hitlerowskich Niemiec. W czasach PRL, 2 maja, a więc po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz zdejmowania biało-czerwonych flag, tak aby nie były one widoczne podczas nieuznawanego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.
 
banner wydarzenia
 


Działania na rzecz klimatu

    Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie.             
  
 

Światowy Dzień książki i Praw Autorskich
    23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień książki i Praw Autorskich. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował akcję szkolną zatytułowaną ,,W jakiej książce Ci do twarzy?”. Zadaniem uczestników było tak zapozować do zdjęcia, aby stać się elementem ilustracji na okładce. W efekcie powstawało złudzenie, że fotografowana osoba (zwierzę lub przedmiot) stawała się częścią książki. Uczniowie podeszli z wielkim zaangażowaniem do tematu i nadesłali bardzo ciekawe zdjęcia, na których główną rolę grała książka.
  
 

Światowy Dzień Ziemi

    Motywem przewodnim Światowego Dnia Ziemi w 2021 roku jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Święto jest doskonałą okazją, aby porozmawiać  z uczniami o przyrodzie, o ekologii, o tym, w jaki sposób możemy zadbać o naszą planetę. To też bardzo fajna inspiracja do działań twórczych. Uczniowie kl. 8 włączyli się w obchody tego święta pisząc apel do mieszkańców Ziemi. Uczniowie kl. 6 wykonali plakaty, a uczniowie kl. 4 przedmioty z surowców wtórnych.               
  
 

Rozumiem Autyzm


    2 kwietnia  obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu,  który został ustanowiony w roku 2007 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat tej przypadłości.
  
 

21 marca Światowym Dniem Zespołu Down'a
    W tym roku nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Zespołu Downa, zwanego również  Dniem Kolorowej Skarpetki. Światowy Dzień Zespołu Downa przypada na 21 dzień 3 miesiąca, ponieważ dodatkowy trzeci chromosom
w 21 parze chromosomów w komórkach człowieka powoduje występowanie tej wady genetycznej.
  
 

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Chemicznej
    W dniu 19 lutego odbył się I etap pierwszej ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej dla szkół podstawowych, objętej honorowym patronatem Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Ministra Edukacji i Nauki. Jest ona dla wszystkich, dla których chemia jest pasją, a może nawet częścią planu na przyszłość.
  
 

Rozstrzygnięcie konkursu „Bądź offline!”

    Czym możemy się zająć, aby w wolnych chwilach mniej czasu spędzać w wirtualnym świecie? Co możemy zrobić, aby odpocząć od komputera po lekcjach zdalnych? Jakie aktywności mogą być dla nas bardziej atrakcyjne od mediów społecznościowych?
  
 

Jezus gromadzi nas na świętej wieczerzy
    Pod takim hasłem w dniu 2 marca 2021roku odbył się pierwszy etap Konkursu Biblijnego, na podstawie Ewangelii wg św. Mateusza dla uczniów szkół podstawowych.
  
 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

     21 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uczniowie klasy III oraz klasy IV tego dnia w sposób szczególny starali się uświadomić sobie jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych, oficjalnych i nieoficjalnych.

  
 

CUKIEREK ZA ŻYCZLIWOŚĆ. I TY MOZESZ ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM
     W roku szkolnym 2020/21 nasza szkoła przystąpiła do IX Ogólnopolskiego Konkursu ,,CUKIEREK ZA ŻYCZLIWOŚĆ. I TY MOZESZ ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM''organizowanym przez Fundację Dwa Skrzydła Anioła w Lublinie. Konkurs miał na celu UCZENIE MŁODZIEŻY ZE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH BEZINTERESOWNEJ POMOCY POTRZEBUJĄCYM WE WSPÓŁPRACY Z ICH RODZICAMI I CZERPANIE Z TEGO SATYSFAKCJI.
  
 

XXI Regionalna Olimpiada Wiedzy o Wielkich Polakach
    W dniu 25 lutego odbył się pierwszy etap Olimpiady o Wielkich Polakach poświęcony w roku szkolnym 2020/21 Słudze Bożemu Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu.
    Celem Olimpiady jest pogłębienie wiedzy uczniów o wielkich Polakach, którzy są przykładem osób całkowicie poświęconych Bogu i drugiemu człowiekowi, ludźmi wielkiej wiary i miłości. Takim był kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, na którego beatyfikację czekamy. Pasterz który przeprowadził Kościół w Polsce przez czasy komunizmu i sam wiele wycierpiał sprzeciwiając się odbieraniu wolności w wyznawaniu wiary katolickiej wypowiadając słynne słowa „Non possumus”.

  
 

Profilaktyka cyberprzemocy
    W ostatnim czasie w związku z Dniem Bezpiecznego Internetu zostały przeprowadzone w klasach IV- VIII zajęcia na temat cyberprzemocy. Uczniowie dowiedzieli się, że obok całej gamy pozytywnych zastosowań Internetu, pojawiają się również związane z nim zagrożenia. Jednym z nich jest przemoc rówieśnicza, która jest związana z min. serwisami społecznościowymi, z których młodzież korzysta nie tylko przy użyciu komputerów, ale również urządzeń mobilnych. Cechą charakterystyczną cyberprzemocy jest to, że nawet pozornie błahe sytuacje potrafią stać się dla ich ofiar olbrzymim obciążeniem.
  
 

Projekt edukacyjny „Ukryte dziedzictwo. Co kryje polska ziemia?”

    Szkoła Podstawowa Nr 2 w Golcowej brała udział w projekcie UKRYTE DZIEDZICTWO. Jest to ogólnopolska kampania archeologiczna poruszająca temat polskiego dziedzictwa narodowego ukrytego w ziemi i pracy archeologów, a także promocja tych działań w społeczeństwie.
  
 

W karnawale czas na bale
    Tej zimy nasze przedszkolaki były nie do poznania, ponieważ do naszej szkoły zawitał karnawał! A skoro karnawał, to nie mogło zabraknąć balu. W naszym przedszkolu taka uroczystość odbyła się trzeciego lutego. W tym dniu Przedszkolaki, jak przez dotknięcie czarodziejskiej różdżki, zamieniły się w księżniczki, wróżki, Batmanów, Spidermenów, żółwiki, kociaki i innych bohaterów bajek i filmów. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku jak i wspólnych konkursów i zabaw.
  
 

Centrum Nauki Kopernik
    Na zakończenie pierwszego półrocza, do naszej szkoły zawitali wykładowcy Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. Spotkali się z wszystkimi uczniami, począwszy od klasy pierwszej, aż po ósmą. Żałujemy jednak niezmiernie, iż była to tylko wizyta e-Laboratoriów. Niestety, jest to podyktowane sytuacją pandemiczną w kraju, więc cieszymy się również i z takiej formy.
  
 

Dzień Babci i Dziadka
 
   W dniu 21 stycznia 2021 Dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz Uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej Szkoły podstawowej Nr 2 w Golcowej wraz z nauczycielami przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny dla kochanych Dziadków ...
  
 

Dlaczego warto włączyć kamerkę na lekcji on-line?
 
Edukacja w dużej mierze opiera się na interakcji pomiędzy nauczycielem a uczniem oraz wśród uczniów w klasie. Dzięki temu można doskonalić umiejętność komunikacji i współpracę w grupie. Podczas nauki zdalnej szczególnie relacje międzyludzkie ucierpiały najbardziej. Bywa tak, że lekcje odbywają się bez kontaktu wzrokowego, ponieważ kamerki są wyłączone lub obraz jest zamazany z powodu słabej jakości łącza internetowego. Niestety często zdarzają się problemy w swobodnej komunikacji słownej z powodu nie działających lub wyłączonych mikrofonów. Część uczniów nie chce włączyć kamerki, ponieważ może robić w czasie lekcji coś zupełnie innego, np. sprawdzać komunikatory, jeść śniadanie lub zerkać co słychać na Facebooku.
  
 

Konkurs plastyczny „Barwy jesieni”
 
    Bardzo licznie wzięli udział uczniowie naszej szkoły w konkursie plastycznym „Barwy jesieni” organizowanym przez Gminny  Ośrodek Kultury  w  Domaradzu. Ideą konkursu jest zwrócenie uwagi na postrzeganie otaczającego nas świata przyrody, a przede wszystkim radosnej pory roku, jaką jest jesień.
  
 

,,Ja się wcale nie nudzę…”
Mnie się nigdy nie nudzi. Zawsze mam coś do roboty,
a jak nie do roboty, to do przeczytania,
a jak nie do przeczytania, to do przemyślenia…

 ,,Ja się wcale nie nudzę…” to akcja szkolna, którą zaproponowaliśmy Wam przed feriami.
  
 

Zapiski z czasów pandemii
Trwałość wspomnień zapewnia nam wytrwałość w życiu…
Wspomnienia czasem nie dają zasnąć, ale bez wspomnień nie ma czego śnić…

Zapiski z czasów pandemii to kolejna propozycja skierowana do naszych uczniów jako forma walki z nudą.
  
 

Wizyta św. Mikołaja w Oddziale Przedszkolnym

     W naszym Przedszkolu 6 grudnia zawitał nadzwyczajny gość. Pomimo braku białego puchu, przyjechał zaprzęg Świętego Mikołaja. Przedszkolaczki już od samego rana wraz z P. wychowawczynią wyczekiwały wizyty św. Mikołaja. W serduszkach dzieci była nadzieja, że św. Mikołaj odczytał listy, które zostały wysłane.
  
 

„Bezpieczne wakacje 2020”

    Uczennica z naszej szkoły Aleksandra Potoczna z klasy VII oraz sześcioro innych naszych reprezentantów uczestniczyło w etapie powiatowym Konkursu Prac Plastycznych dla dzieci
i młodzieży pod hasłem „Bezpieczne wakacje 2020”.
  
 

21 listopada - Dzień Życzliwości

     Zacznijmy może od tego, co to znaczy życzliwość. Życzliwość to cecha kogoś, kto lubi innych ludzi, chce ich dobra i gotów jest działać w tym celu, aby działo im się dobrze. Człowiek życzliwy łagodzi cierpienia
i przyczynia się do szczęścia innych. Potrafi się on cieszyć z cudzego szczęścia, obca natomiast jest mu satysfakcja z czyjegoś niepowodzenia.
  
 

20 listopada - Światowy Dzień Praw Dziecka
    Większość z nas przyzwyczaiła się, że dzieci mają swoje święto
1 czerwca, tymczasem mogą one świętować również w listopadzie. Światowy Dzień Praw Dziecka, który przypada 20 listopada, to doniosłe święto dzieci na całym świecie. Przypomina o tym, że dziecko jako samodzielny podmiot ma swoje prawa i potrzeby, a jako osoba niedojrzała psychicznie i fizycznie, powinna być otoczona troskliwą opieką i szczególną ochroną prawną.

  
 

„Niepodległa, niepokorna, zawsze była, będzie, jest!”

    11 listopada świętujemy 102. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Dla wszystkich Polaków jest to niezwykle ważne święto. W tym roku ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią, nie możemy spotkać się na uroczystym apelu. Pamiętamy jednak o naszej historii
i wszystkich poległych Polakach, którzy zginęli walcząc
w obronie odzyskania niepodległości.
    Uczniowie klasy czwartej napisali życzenia dla Ojczyzny z okazji Jej święta.
  
 

Pasowanie na ucznia klasy pierwszej


    W dniu 13 października 2020 odbyło się pasowanie na ucznia. W tym roku, ze względu na pandemię, uroczystość odbyła się bez udziału społeczności szkolnej, jedynie w obecności rodziców i w pełnym reżimie sanitarnym.
    Pasowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w szkolnym życiu pierwszoklasisty. Od tego dnia każde dziecko czuje się już prawdziwym uczniem, czyli pełnoprawnym członkiem szkolnej rodziny ...
  
 

Rocznica agresji sowieckiej na Polskę
    W dniu 17 września przypada 81. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Data ta ściśle jest powiązana jest ze zbrodnią katyńską, czyli wymordowaniem wiosną 1940 r. przez NKWD na rozkaz Stalina ponad 21 tysięcy oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej
i Więziennej. W tym miejscu należy przypomnieć postać Wacława Janusza – policjanta pochodzącego z Golcowej, zamordowanego
w Miednoje. W tym roku obchody przebiegły w inny niż dotychczasowy sposób, nie odbył się uroczysty apel. Pamięć o tych wydarzeniach przybliżono uczniom na zajęciach z wychowawcami i na lekcjach historii.
    W krótkim rysie historycznym przypomniano wychowankom o tych trudnych wydarzeniach z dnia 17 września 1939 ...
  
 

Narodowe Czytanie
    Narodowe Czytanie to akcja propagująca znajomość literatury narodowej,
w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Akcja zapoczątkowana przez Prezydenta RP w 2012 r., została zainicjowana lekturą „Pana Tadeusza”. W tym roku uczniowie naszej szkoły poznali „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Oprócz tradycyjnego czytania, wykorzystaliśmy także nowoczesną technologię - tekst dramatu mogliśmy wyświetlić na tablicy interaktywnej. Oprócz tego uczniowie klasy VII i VIII porównali tekst tragedii ze słuchowiskiem Teatru Polskiego Radia.
    Szkolne Narodowe Czytanie było okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz uwrażliwiania na piękno języka polskiego oraz doskonałą promocją wybitnych dzieł polskiej literatury.

1 września 2020 - Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 w reżimie sanitarnym.
   W dniu 1 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2020/2021. Duchowego wsparcia na kolejne miesiące nauki uczniom
i nauczycielom udzielił ksiądz Rafał podczas mszy, a nauczyciele zadbali
o piękny i kolorowy wystrój klas i gazetek. Pani Dyrektor zapoznała uczniów
z zadami bezpieczeństwa w szkole, tak aby każdy czuł się w niej dobrze
i bezpiecznie.
    Wszystkim uczniom życzymy owocnej nauki, odkrywania swoich talentów
i wielu szkolnych przyjaźni.
adres
Szkoła Podstawowa Nr 2
Golcowa 284
36-230 Domaradz
fax 13 43 47 112

telefon 13 43 47 774
e-mail sp2golcowa@o2.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego