Aktualności - school website

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Golcowej
Przejdź do treści

Menu główne:

Konkurs recytatorski „Dźwięki wolności”
    Do konkursu recytatorskiego „Dźwięki wolności” organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Domaradzu zgłosiły się następujące osoby z naszej szkoły:
Kategoria I (Oddział Przedszkolny)
Krystian Sikora
Kategoria II (klasy I-IV)
Patrycja Janowiec (kl. I), Jowita Sikora (kl. III), Emilia Majcher (kl. IV)
Kategoria III (klasy V-VIII)
Magdalena Herbut (kl. V), Maja Olejko (kl. V), Kornelia Sikora (kl. VII), Hubert Bąk (kl. VIII)
    Komisja w składzie: Barbara Janusz, Barbara Mikoś, Agnieszka Łobaza wyłoniła przedstawicieli z każdej kategorii do udziału w gminnym konkursie recytatorskim. Są to następujące osoby: Krystian Sikora, Patrycja Janowiec, Jowita Sikora, Maja Olejko, Hubert Bąk.
    Poziom występów był bardzo wysoki i wyrównany. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dzień Postaci z Bajek


  Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.
 
 


„Nietypowa lekcja muzyki”- audycja muzyczna
 „Tam, gdzie kończą się słowa, zaczyna się muzyka”.
  Heinrich Heine
   Końcem października uczniowie Oddziału Przedszkolnego oraz klas 1-3 naszej szkoły uczestniczyli w „Nietypowej lekcji muzyki”. Była to audycja muzyczna podczas, której pani Elżbieta Jakubowicz w ciekawy sposób zapoznawała uczniów z różnymi instrumentami muzycznymi.  Były to instrumenty: strunowe, smyczkowe, dęte, klawiszowe oraz perkusyjne.
 


Dzień Papieski i wspomnienie św. Jana Pawła II
   W Was jest nadzieja, ponieważ Wy należycie do przyszłości,
a zarazem przyszłość do Was należy.
 Św. Jan Paweł II

    XXI Dzień Papieski i wspomnienie św. Jana Pawła II, jest sposobnością, do przypomnienia każdemu człowiekowi, a zwłaszcza uczniom kim był nasz rodak. Karol Wojtyła, uważany jest za jedną z bardzo wyjątkowych postaci naszych czasów. Swoim życiem i pracą, zwłaszcza jako papież, ukazywał ogromną wartość życia każdego człowieka. Szczególnie bliscy Ojcu Świętemu byli ludzie młodzi, o czym świadczy wiele wystąpień i słów skierowanych do dzieci i młodzieży. Nauka papieża Polaka powinna stać się inspirują dla każdego, a jego słowa wskazówkami na całe życie. Trzeba tylko po nie sięgnąć…
Dzień Edukacji Narodowej
   Jest wiele świąt w kalendarzu uroczystości szkolnych, ale na szczególną uwagę zasługuje Dzień Edukacji Narodowej. To święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów, ale także uczniów i wszystkich tych, którzy w jakikolwiek sposób związani są ze szkołą i z oświatą. Nauczyciele w naszej szkole starają się wcielać w życie słowa Janusza Korczaka, które mówią o tym, że: „Wychowawca nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje”.
 


Uroczystość „Pasowania na Ucznia”
    13 października uczniowie klasy pierwszej przeżyli niezwykłą uroczystość, było to „Pasowanie na ucznia”. Z tej okazji zaprezentowali program artystyczny, podczas którego wykazali się umiejętnością recytacji, śpiewu, tańca oraz wiedzą dotyczącą kraju ojczystego i zasad obowiązujących w szkole.
 


Dyrektor, Rada Pedagogiczna i Pracownicy Szkoły
„Razem można zrobić więcej, lepiej,  szybciej…”

Podziękowania
 
   Serdecznie dziękujemy Uczniom i Rodzicom za  życzenia i wszelkie dowody sympatii składane z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
   Słowa uznania z Waszej strony są  dla nas najważniejszą formą motywacji do podejmowania kolejnych wyzwań…
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Golcowej
Rada Pedagogiczna i Pracownicy Szkoły
Rada Rodziców
    W imieniu rodziców oraz uczniów pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim Nauczycielom, Wychowawcom, ks. Katechecie oraz Pracownikom naszej szkoły. Dziękujemy za Wasz trud i poświecenie wkładany każdego dnia w edukację i wychowywanie naszych dzieci, za wytrwałość w dążeniu do osiągania jak najlepszych wyników dydaktycznych i wychowawczych, za inspirowanie dzieci i młodzieży do podejmowania twórczych działań…
    Życzymy wielu sukcesów zawodowych, satysfakcji z pracy, wytrwałości w pełnionej misji oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. By trudowi wkładanemu w edukację i wychowywanie naszych dzieci zawsze towarzyszyło zaufanie i szacunek uczniów, rodziców oraz środowiska lokalnego.
 
                                                 Rada Rodziców Szkoły Podstawowej Nr 2 w Golcowej
Samorząd Uczniowski
Z okazji dzisiejszego święta dziękujemy Wam drodzy Nauczyciele za poświęcenie, czas i cierpliwość, za cały ogrom przekazywanej wiedzy, pomocne dłonie i za gorące serca. Pięknie napisał Kamil Cyprian Norwid: Wszystko, co wielkie, jest wielkie przez serce. Swoją wdzięczność  za trud włożony w nasze wychowanie, za dar nauki i cierpliwe, wspaniałe przewodnictwo na trudnej drodze zdobywania wiedzy.

,,Uczenie jest niekończącą się podróżą. Uczyć to znaczy mieć wpływ na życie wielu i pomagać w wyciąganiu wniosków z życiowych lekcji. Ale uczyć DOBRZE znaczy umieć wnieść odmianę do życia wszystkich, z którymi się człowiek styka. Uczyć to znaczy być rodzicem, opiekunem, przyjacielem, spowiednikiem, wsparciem, przewodnikiem, mistrzem.. Uczyć to znaczy być czułym, kochającym, silnym, szczodrym dla tych, którzy na tobie polegają; zachęcać i chwalić. Ale uczyć DOBRZE to znaczy wierzyć w to, czego się uczy i w tych, których się uczy. Nauczyciel przez lata dochodzi do opanowania wszystkich tych umiejętności. Ale ci, którzy uczą DOBRZE, widzą, że w podróży przez życie jest więcej rzeczy do poznania i nigdy nie wahają się, by je poznać" .

Wielu naszych dorosłych koleżanek i kolegów dopiero po czasie docenia trud nauczycieli włożony przed laty w ich wychowanie. My powinniśmy już teraz doceniać wartość pracy wszystkich nauczycieli i starać się jak najwięcej skorzystać z tego, co nam przekazują. Nauczyciele, ze swoimi słowami mądrości, budzą tego ducha w nas wszystkich i prowadzą nas po ścieżkach życia.

Drodzy Nauczyciele życzymy Wam radości zasiewu, wytrwałości oczekiwania i najpiękniejszych zbiorów tam, gdzie codziennie zostawicie swoje serce, swój umysł i swoje siły. Życzymy niepokoju, który nie pozwala trwać bezczynnie, szerokiego spojrzenia, które pomaga dostrzegać prawdy ukryte, takiej radości, przy której smutek zamiera, a pragnień tak czystych, że od nich niebo błękitnieje. Życzymy jasnych dni i ładu w duszy, prostej ścieżki w gąszczu codzienności. Dziękujemy za uwagę.

Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej Nr 2 w Golcowej


Wycieczka szkolna do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
   W dniu 12 października uczniowie klas siódmej i ósmej naszej szkoły pod opieką wychowawców Pana Stanisława Janowskiego oraz Pana Mariusza Ilko udali się do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z historią naszego kraju oraz uczczenie pamięci ofiar zbrodni nazistowskich i holokaustu.
 


IX Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”
    29 września odbyło się IX Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe
„Po polsku o historii”. Organizatorami konkursu są Fundacja „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ. Główne cele konkursu to: popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej, doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni polskiej, z uwzględnieniem nazw własnych związanych
z historią odzyskiwania niepodległości przez Polskę, kształtowanie postawy zaangażowania w pielęgnowanie narodowej tradycji i historii, w tym kultury języka polskiego, rozwój zainteresowań humanistycznych
i dociekliwości poznawczej: językowej i historycznej.
 


Rekolekcje Szkolne
    W dniach 27-28 września miały miejsce w naszej szkole rekolekcje. Wpisane zostały w czas Misji świętych, jakie odbywały się w parafii. Rekolekcje zostały poprowadzone przez księdza Mateusza Rutkowskiego, któremu pomagali animatorzy.
 


Dzień przedszkolaka
    Dzień Przedszkolaka w naszym przedszkolu rozpoczął się pięknym występem najmłodszych absolwentów, którzy wprowadzili całą społeczność szkolną w ten wyjatkowy dzień. Nasi jubilaci wykazali się wysoką sprawnościa fizyczną, podczas pokonywania przeszków,a także zaprezentowali się w roli dorosłych. Nie zabrakło również śpiewów i tańców. Za tak odważne występy zostali nagrodzenie medalami oraz dyplomami. Dzień ten zwieńczony został pamiątkowymi zdjęciami w fotobudce i słodkim poczęstunkiem.

 


Jesień
    Rozpoczął się miesiąc październik. Uczniowie naszej szkoły przywitali jesień z wielką radością. Korytarze i sale lekcyjne przybrały barwy: czerwoną, pomarańczową, żółtą i wiele innych kojarzących się z tą porą roku. Na stolikach pojawiły się dynie, żołędzie, kasztany, różnokolorowe liście, wrzosy, jarzębina, a nawet ręcznie wykonane jeże i wiele, wiele innych symboli jesieni.
 


Wizyta strażaka w Oddziale Przedszkolnym
    Dnia 23 września gościliśmy w naszym przedszkolu strażaka Pana Zbigniewa Smolenia z Państwowej Straży Pożarnej z Brzozowa. Podczas pouczającego spotkania dowiedzieliśmy się, na czym polega ciężka i odpowiedzialna praca strażaka; poszerzyliśmy wiedzę, jak należy dbać o własne i innych bezpieczeństwo; jak kształtować odpowiednie zachowania w trudnych sytuacjach; zaznajomiliśmy się z sytuacjami, w których powinniśmy korzystać z numerów alarmowych. Pan Zbigniew, zaprezentował także wiele strażackich rekwizytów: hełm ochronny, kombinezon, rękawice, lizak ostrzegawczy, ręczną pompę do gaszenia pożaru.
 
  
 

82. rocznica agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę
   We  wrześniu przypada 82. rocznica agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę. Daty ta ściśle są powiązane ze zbrodnią katyńską, czyli wymordowaniem wiosną 1940 r. przez NKWD na rozkaz Stalina ponad 21 tysięcy oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej. W tym miejscu należy przypomnieć postać Wacława Janusza – policjanta pochodzącego z Golcowej, zamordowanego w Miednoje. W tym roku obchody przebiegły w inny niż dotychczasowy sposób, nie odbył się uroczysty apel. Pamięć o tych wydarzeniach przybliżono uczniom na zajęciach z wychowawcami i na lekcjach historii.
 


„Podkarpacki wrzesień 1939”
    23 września uczniowie klas starszych naszej szkoły wzięli udział w pokazie filmu dokumentalnego „Podkarpacki wrzesień” zrealizowanego przez rzeszowski Oddział IPN we współpracy z TVP Rzeszów oraz prezentacji dotyczącej zachowywania pamięci o grobach wojennych i grobach weteranów wojennych. Wydarzenie odbywało się na żywo w Rzeszowie, a nasi uczniowie mogli w nim uczestniczyć on-line. Projekcji towarzyszyło spotkanie Prezesa IPN z młodzieżą, przedstawicielami Rady Kombatanckiej przy Wojewodzie Podkarpackim i przedstawicielami Klubu Historycznego im. płk. Łukasza Cieplińskiego. Wystąpiła również Pani Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki.    
  
 

Międzynarodowy projekt edukacyjny „Emocja”
    W tym roku szkolnym nasza placówka weźmie udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Emocja”. Program ten ma na celu wsparcie rozwoju emocjonalnego i społecznego dzieci i młodzieży. Głównymi celami tego przedsięwzięcia jest kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, rozbudzanie w uczniach wiary w siebie oraz własne możliwości, aktywizacja dzieci i młodzieży na zrozumienie emocji i uczuć innych osób, a także wychowanie do wartości takich jak empatia, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość. ...     
   Zobacz wybrany moduł:

  
 

Spotkanie z przedstawicielami Policji

    Dnia 13 września naszą szkołę odwiedzili funkcjonariusze policji z Posterunku Policji w Domaradzu. Panowie przeprowadzili prelekcję na temat bezpieczeństwa, której celem było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród uczniów klasy I- III, a także Oddziału Przedszkolnego ...      
  
 

Narodowe Czytanie 2021
    Najstarsi uczniowie naszej szkoły włączyli się do Narodowego Czytania. W czasie lekcji języka polskiego przypomnieli sobie ideę tej ogólnopolskiej akcji. Zapoznali się z sylwetką twórczą Gabrieli Zapolskiej i problematyką jej dzieł, a następnie poznali fragmenty książki „Moralność pani Dulskiej”, która w tym roku była czytana w wielu zakątkach Polski.
 


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021 / 2022

Uroczyste
rozpoczęcie
roku szkolnego
2021 / 2022
adres
Szkoła Podstawowa Nr 2
Golcowa 284
36-230 Domaradz
fax 13 43 47 112

telefon 13 43 47 774
e-mail sp2golcowa@o2.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego