Amelia Mary Earhart Maciej Wolanin - Szkoła Podstawowa nr 2 w Golcowej - nowy projekt

Przejdź do treści

Menu główne:

aktualności

Niezwykłe kobiety w oczach uczniów klasy VII

     Amelia Mary Earhart (ur. 24 lipca 1897 w Atchinson, zaginiona 2 lipca 1937, uznana za zmarłą 5 stycznia 1939) – amerykańska pilotka, dziennikarka i poetka.
Amy swój pierwszy lot transatlantycki odbyła w 1928, po tym jak poprzednia kandydatka się wycofała. Jednak nie pilotowała ona samolotu, tylko rejestrowała zapis lotu. Swoją 21-godzinną podróż określiła tak: „Stultz pilotował. Ja byłam tylko bagażem, jak zwykły worek ziemniaków”. Niewątpliwie ta postawa, ambitnego dążenia do bycia pionierem, przyczyniła się do jej sukcesu. Zresztą już podczas tamtej wypowiedzi dodała:  „Może kiedyś spróbuję tego sama”.
Okazja do samotnego lotu nadarzyła się 4 lata  później. W 1932 uzbrojona w wydanie lokalnej gazety wsiadła do samolotu. Lot początkowo zakładał, iż trasą będzie Harbour Grace - Paryż. Jednak pod koniec 14-godzinnej wędrówki,  w związku z przeraźliwym zimnem oraz kłopotami technicznymi, wylądowała w Culmore, koło Londonderry w Irlandii Północnej.
     Tym i poprzednim lotem zdobyła miano pierwszej kobiety, która w 1928 roku przeleciała nad Atlantykiem (jako pasażer) i pierwszej kobiety, która już jako pilot uczyniła to samotnie w 1932 roku (jako druga samotna osoba na świecie po Charlesie Lindberghsie).
     W 1937 roku podjęła próbę okrążenia kuli ziemskiej wzdłuż równika (gdyby to się udało, byłaby pierwszą kobietą, która przeleciała dookoła świata). Po 40 dniach podróży stracili kontakt radiowy. Mimo podjęcia poszukiwań niestety nie udało się jej odnaleźć.
Maciej Wolanin

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego