basen 6 listopad 2017 - Szkoła Podstawowa nr 2 w Golcowej - nowy projekt

Przejdź do treści

Menu główne:

aktualności
Wyjazdy na krytą pływalnię do Strzyżowa
27 listopada 2017
     27 listopada odbył się czwarty z serii zaplanowanych wyjazdów na krytą pływalnię do Strzyżowa.
     Dlaczego akurat kryta pływalnia w Strzyżowie? Oto próvba odpowiedzi na to pytanie.
    Kompleks basenów obejmuje część rekreacyjną i sportową. Baseny są najważniejszą częścią Parku Wodnego, gromadzącą zwolenników aktywnego wypoczynku. Dla wielu czas spędzony na basenie, czy to w celu poprawy kondycji, relaksu, czy w ramach hobby, jest przyjemną rozrywką. Baseny są doskonałym miejscem do nauki pływania, zabawy i relaksującego hydromasażu. Basen rekreacyjny jest szczególnie atrakcyjnym miejscem dla dzieci. Dzięki „rwącej rzece” mogą poczuć się jak w górskim potoku, a w jacuzzi wypocząć po emocjonującej zabawie. Przebywanie w basenie to także gimnastyka dla mięśni i stawów oraz sposób na zdrowy styl życia.
    Basen rekreacyjny to doskonałe miejsce do zabawy i wypoczynku dla całych rodzin. W hali basenowej panują doskonałe warunki, uprzyjemniające pobyt. Temperatura powietrza wynosi od 27,6 ⁰C do 28 ⁰C,  a wody od 31,5 ⁰C do 32 ⁰C. W skład basenu rekreacyjnego wchodzą trzy tory do nauki pływania o długości 12,5 m  i 8 m szerokości. Basen ma głębokość od 90 cm do 120 cm. W basenie zlokalizowana jest strefa z atrakcjami wodnymi, dzięki której każdy może odnaleźć odpowiednią dla siebie formę relaksu. Podwodny gejzer zapewni przyjemny masaż i stanie się dla najmłodszych miejscem zabawy. Kurtyna wodna dająca efekt wodospadu, relaksująca kark i barki, zminimalizuje zmęczenie i pozwoli wejść w stan całkowitego odprężenia. Chętni mocniejszych wrażeń zmierzą się z silnym nurtem „dzikiej rzeki” lub osiągną zawrotną prędkość w 60-metrowej zjeżdżalni rurowej. Po sportowych wyczynach będzie można spokojnie wypocząć w jacuzzi. Spieniona woda rozluźni mięśnie i zagwarantuje przyjemne odprężenie.
       Miłośnikom aktywnego wypoczynku, preferującym różne style pływackie, proponujemy basen sportowy. Temperatura 28,6 C (27 C podczas zawodów sportowych) zapewnia komfortowe warunki, sprzyjające sportowym wyczynom. W części sportowej kompleksu mieści się basen sportowy o długości 25 m, szerokości 12,5 m i głębokości 1,20 - 1,80 m z sześcioma torami. Z myślą o sportowcach lubiących rywalizację organizowane są dwa razy do roku zawody Podkarpackiej Ligii Pływackiej.
20 listopada 2017
     20 listopada odbył się trzecii z serii zaplanowanych wyjazdów na krytą pływalnię do Strzyżowa.
     Przypomnijmy sobie, jakie są popularne style pływackie. Każdy styl pływacki wymaga nauki, jednak nawet jeśli znamy ich kilka, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jakie niosą korzyści lub niebezpieczeństwa dla naszego zdrowia. Większość z nas pływa „kraulem” lub „żabką” – przyglądnijmy się więc pięciu najpopularniejszym stylom wraz z ich krótką charakterystyką.
    Pływanie żabką – styl klasyczny
    Najpopularniejszy styl pływacki widywany na basenach, który bardzo często jest nieprawidłowo wykonywany. W klasycznej żabce wynurzamy i chowamy głowę wraz z jednoczesnym symetrycznym ruchem nóg i ramion (przypominającym ruchy żaby). Styl bardzo dobrze rozwija mięśnie klatki piersiowej i jest polecany dla osób z bocznym skrzywieniem kręgosłupa.
    Pływanie kraulem – styl dowolny
    Najszybszy ze styli pływackich, który nie jest trudny do opanowania. W klasycznym kraulu wykonujemy naprzemienne ruchy rąk i nóg, które muszą być perfekcyjnie zsynchronizowane z oddechem. Styl angażuje pracę całego ciała i jest polecany bardziej zaawansowanym pływakom.
    Pływanie stylem grzbietowym
    Jeden ze styli, który nie wymaga ciągłego zanurzania i wynurzania głowy z wody. W klasycznym stylu grzbietowym wykonujemy naprzemienne ruchy ramion oraz nóg. Pływając tą metodą należy pamiętać, że biodra muszą być wypchnięte do góry, a ramię powinno wchodzić do wody maksymalnie wyprostowane, po czym wyginać się pod kątem ok. 100 stopni. Pływanie na grzebiecie najmniej nadwyręża plecy, a jednocześnie wzmacnia mięśnie podtrzymujące kręgosłup.
    Pływanie pieskiem
    Pływanie pieskiem należy raczej do prostych styli i przeznaczone jest dla poczatkujących pływaków, w szczególności dzieci. Jest najstarszą techniką i polega na naprzemiennej pracy rąk i nóg – jest to styl większości pływających zwierząt. Nie jest on jednak praktyczny i rzadko stosowany przez dorosłych.
    Pływanie motylkiem
    Trudny styl nazywany również delfinem, którym potrafią pływać przede wszystkim wyczynowi pływacy. Styl ten polega na naśladowaniu ciałem ruchów delfina w czasie pływania, jednocześnie wykonując koliste ruchy ramionami, które zwiększają prędkość. Jego największą zaletą jest szybkie spalanie kalorii i nagromadzonego tłuszczu, gdyż wymaga ogromnej sprawności i koordynacji.
13 listopada 2017
     13 listopada odbył się drugi z serii zaplanowanych wyjazdów na krytą pływalnię do Strzyżowa.
     Czy znacie wszystkie zalety pływania?
     Pływanie to jedna z aktywności fizycznych, do których nie ma praktycznie przeciwwskazań. Korzyści płynące z regularnego pływania są ogromne nie tylko dla sylwetki, ale dla całego organizmu.
     Pływanie to sport dla każdego. Szczególnie wskazany jest dla dzieci, aby zapobiegać problemom z kręgosłupem.
     Pływanie to najlepsza forma ruchu, ale oprócz niej na basenie, w wodzie, ruch poprawia krążenie, zmniejsza obrzęki, wzmacnia mięśnie, modeluje sylwetkę. A przy tym nie męczy tak, jak tradycyjna gimnastyka.
     Pływanie poprawia wydolność krążeniowo-oddechową. W dużym skrócie po prostu zwiększa się pojemność płuc i pobudza układ krążenia. Efekt jest taki, że ma się lepszą ogólną wydolność organizmu. Dzięki regularnemu oddychaniu organizm się relaksuje i następuje wydzielanie endorfin – hormonów zadowolenia.

6 listopada 2017

     6 listopada odbył się pierwszy z serii zaplanowanych wyjazdów na krytą pływalnię do Strzyżowa. Tym razem będą to wyjazdy integracyjne z uczniami Zespołu Szkół w Golcowej oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Domaradzu.
    Instruktorzy nauki pływania podzielili tę ponad pięćdziesięcio-osobową grupę na trzy poziomy dopasowane do umiejętności poruszania się w wodzie, tak by każdy maksymalnie efektywnie wykorzystał czas spędzony na basenie do podnoszenia swoich kompetencji pływackich.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego