biblioteka pedagogiczna i muzeum Marii Konopnickiej - Szkoła Podstawowa nr 2 w Golcowej - nowy projekt

lekcja biblioteczna
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie
      Realizując podstawowe kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017, do których należy upowszechnianie czytelnictwa oraz rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli przez cały rok w różnych działaniach zmierzających do osiągnięcia powyższych celów. Od października do maja 2017 brali udział w  projekcie „Wielka Liga Czytelników” zachęcającym młodych ludzi do sięgania po książkę, a także w konkursach recytatorskich, przygotowywali inscenizacje baśni dla dzieci z Oddziału Przedszkolnego, zorganizowali majowy kiermasz książki. Podsumowaniem projektu czytelniczego promującego czytelnictwo był wyjazd 15 maja 2017 do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie.
       Wycieczki do biblioteki zawsze są dla dzieci ogromną frajdą. Nie ma chyba lepszej okazji ku temu, aby "zaprzyjaźnić" dzieci z książką i rozwinąć ich zainteresowania czytelnicze. Celem wycieczki było zapoznanie  uczniów z działalnością takiej biblioteki, pracą bibliotekarza oraz ze zgromadzonym księgozbiorem. Bibliotekarki pokazały dzieciom jak korzysta się z katalogu elektronicznego, zaprezentowały film mówiący o etapach powstawania książki, jak również umożliwiły uczniom zwiedzanie niedostępnych dla zwykłego czytelnika pomieszczeń biblioteki.
lekcja muzealna
Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
      Kolejnym punktem wycieczki, a zarazem zamknięciem projektu promującego czytelnictwo było zwiedzanie Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu dworku, który otrzymała pisarka jako dar narodowy w 1903 roku z okazji swojego jubileuszu
25-lecia pracy pisarskiej. W związku z 175 rocznicą urodzin Marii Konopnickiej, mieliśmy okazję zapoznać się szerzej
z twórczością poetki, uczestnicząc w szkolnym, a następnie gminnym etapie konkursu recytatorskiego zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Domaradzu, podczas którego recytowaliśmy wybrane utwory tej poetki.  Spotkanie z utworami Marii Konopnickiej pisarki, poetki, nowelistki i działaczki społecznej pozwoliło nam na nowo odkryć twórczość tej niezwykle niegdyś popularnej w swoich czasach i czytanej przez wszystkich autorki oraz zainspirowało nas do złożenia wizyty w dworku w Żarnowcu.
       Czas spędzony w tym miejscu zaczęliśmy od zwiedzania Lamusa i Dworku, w którym kiedyś mieszkała Maria Konopnicka. Z ogromnym zainteresowaniem słuchaliśmy słów, które kierowali do nas pracownicy muzeum na temat ekspozycji biograficzno-literackiej Następnie z zapartym tchem podziwialiśmy niezwykle bogatą wystawę cennych pamiątek po Marii Konopnickiej doskonale wprowadzających nas w klimat epoki. Ogromne wrażenie zrobiły na nas poszczególne pomieszczenia Dworku wyposażone w autentyczne przedmioty i meble z początku XX wieku. Podziwialiśmy między innymi Spiżarnię, Pokój Ciemny, Dawny Gabinet, Gabinet, Sień, Jadalnię, Pokój Kredensowy i Kuchnię. Wyjazd był niezwykle atrakcyjny, dla nas to cenna lekcja literatury i historii.
Maria Konopnicka
       Najwybitniejsza poetka okresu realizmu, nowelistka, pisarka dla dzieci, krytyczka, publicystka, tłumaczka. Urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach, zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie.
       Jej teksty wzbudzały kontrowersje, wywoływały polemiki, bywały ostro krytykowane, a przecież w swoich czasach była Konopnicka szalenie popularna i czytana przez wszystkich. Pisała nie tylko wiersze, lecz i poematy, nowele, szkice, obrazki, teksty publicystyczno-reportażowe, prace krytycznoliterackie. Tłumaczyła. W jej utworach można jednak odnaleźć i śmiałość tematyki, i subtelność analizy psychologicznej, bogactwo oryginalnych form narracyjnych, nowatorstwo i wysoki kunszt pisarski. A wiersze będące pokłosiem jej pobytu we Włoszech i Francji należą bez wątpienia do najlepszych osiągnięć poezji Konopnickiej współczesnej.

Bardzo dziękujemy
Panu Janowi Kędrze Wójtowi Gminy Domaradz
za pokrycie kosztów związanych z opłatą za autokar.