DUT - school website

Zapisy na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w nowej rzeczywistości

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza,  zaprasza wszystkie dzieci w wieku 7-12 lat do zapisów na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w semestrze zimowym 2020/2021. W tym semestrze rejestracja, jak i zajęcia odbywać się będą w zmienionej formie.

W minionym semestrze ze względu na epidemię koronawirusa i wprowadzone obostrzenia, zajęcia DUT w tradycyjnej formule zostały odwołane. Całość działań została przeniesiona do sieci. Wszyscy zarejestrowani studenci mogli korzystać z wykładów online zamieszczonych także na szkolnej platformie moodle. Organizatorzy mając na uwadze bezpieczeństwo studentów i fakt, że taka formuła zajęć sprawdziła się bardzo dobrze w minionym semestrze, postanowili utrzymać te formę dla wykładów we wszystkich filiach: Rzeszowie, Mielcu, Dębicy, Stalowej Woli oraz teraz też w Jaśle. Jednak dodatkowo zostaną zorganizowane również warsztaty, już w tradycyjnej formie, stacjonarnie. Liczba miejsc na wykłady online będzie nieograniczona, natomiast w grupach warsztatowych w każdym z miast, będzie dostępne 135 miejsc i będzie obowiązywać kolejność zgłoszeń. Zapisy na warsztaty będą dostępne tylko dla dzieci, które wcześniej zapiszą się na wykłady online.

Na zajęciach wykładowych online będą poruszane, zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i praktyczne. Nie zabraknie ciekawych doświadczeń, możliwych do powtórzenia przez dzieci w domu. Studenci DUT dowiedzą się jak zostać astronomem, ile prawdy w komiksie o Asteriksie i Obeliksie, jak działa nasz mózg oraz że nie wszystko jest takie jak nam się wydaje. Zajęcia warsztatowe będą odbywać się w pięciu miastach: Rzeszowie, Mielcu, Dębicy, Stalowej Woli oraz Jaśle. Tematyka warsztatów będzie obejmować zagadnienia z fizyki, chemii i programowania.

Zapisy na wykłady online rozpoczną się 14 września 2020 o godz. 10.00. Rejestracja na warsztaty odbywać się będą w terminie od 3 do 7 października 2020.

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego organizowane są przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, która od 2009 roku prowadziła Politechnikę Dziecięcą. Fundacja chcąc rozszerzać tematykę zajęć podpisała umowę Uniwersytetem Rzeszowskim na podstawie, której powstał DUT.

Zajęcia DUT mają na celu pokazanie małym studentom, że nauka to nie tylko książki, ale także doskonała zabawa. Zajęcia prowadzą naukowcy, wykładowcy oraz popularyzatorzy nauki z całej Polski, którzy poprzez wykłady czy pokazy z interesującymi eksperymentami, inspirują dzieci do poszerzania horyzontów i samodzielnego odkrywania fascynującego świata nauki. Do tej pory liczba uczestników projektów edukacyjnych organizowanych przez Fundację wyniosła już ponad 40 000 osób.

Zainteresowani uczniowie i rodzice, wyżej wspomnianymi wykładami i warsztatami, mogą zgłaszać swą chęć udziału dotychczasowemu opiekunowi wyjazdów na Uniwersytet Rzeszowski.

Zapisy na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w nowej rzeczywistości