dzień życzliwości i pozdrowień - school website

Bo pochlebcą jest ten, kto przypisuje komuś wiele zalet (…).
A nienawistny jest wrogo usposobiony do bliźniego i ujmuje mu zalet.
Arystoteles

Dnia 21 Listopada obchodzimy dzień życzliwości. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi „Hallo World Day” i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Dzień życzliwości powstał  1973 roku z pomysłu pewnych studentów, braci Briana
i Michaela McCormacków, jako wezwanie do pokoju w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Egiptem.
    Zacznijmy może od tego, co to znaczy życzliwość. Życzliwość to cecha kogoś, kto lubi innych ludzi, chce ich dobra i gotów jest działać
w tym celu, aby działo im się dobrze.  Człowiek życzliwy łagodzi cierpienia i przyczynia się do szczęścia innych. Potrafi się on cieszyć
z cudzego szczęścia, obca natomiast jest mu satysfakcja z czyjegoś niepowodzenia. Opisuje nam to również cytat jednego z najsławniejszych filozofów starożytnej Grecji, Arystotelesa:
Życzliwość jest umiarem pomiędzy pochlebstwem i nienawiścią, a dotyczy czynów i słów. Bo pochlebcą jest ten, kto przypisuje komuś wiele zalet, niż się godzi i niż jest w rzeczywistości. A nienawistny jest wrogo usposobiony do bliźniego i ujmuje mu zalet.
    Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość.Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje. Tego dnia na całym świecie są organizowane koncerty, akcje charytatywne i festyny. Głównym celem tego dnia jest zachęcanie do czynienia dobrych uczynków.
    W jaki sposób można świętować ten dzień? Życzliwość to nie tylko wielkie czyny, ale także drobne gesty, które świadczą
o pozytywnych emocjach, jak choćby pamięć o bliskich nam osobach lub troska o innych. Niewymuszona uprzejmość czasami może więcej zdziałać niż wielki, ale nieszczery gest. Dlatego należy pamiętać o wprowadzeniu w nasze życie małych zmian dotyczących dobra wobec innych ludzi.
    Rozejrzyjcie się wokół siebie i sprawcie komuś przyjemność. Uśmiech, dobre słowo, drobny gest nic nie kosztują, a może komuś sprawią radość lub podniosą kogoś na duchu. Spędźcie ten sobotni dzień inaczej niż do tej pory, zauważcie, że wokół was są inni ludzie. Bądźmy dla siebie życzliwi!
Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej Nr 2 w Golcowej