Dzień Edukacji Narodowej - Szkoła Podstawowa nr 2 w Golcowej - nowy projekt

Przejdź do treści

Menu główne:

aktualności
Dzień Edukacji Narodowej


Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci
– stara się zobaczyć ich dusze.
                                                                                                                  B. Cage
    16 października świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej – ważne święto obchodzone również w wielu krajach europejskich. Swoją obecnością zaszczyciły nas Panie, pracujące w naszej szkole, a obecnie będące na emeryturze. Uczniowie klas starszych przygotowali dla swoich nauczycieli okolicznościową inscenizację. Z przymrużeniem oka przedstawili swoje codzienne zmagania ze szkolną rzeczywistością, które wywołały uśmiech na twarzach nauczycieli. Może i oni przypomnieli sobie swoje szkolne lata…
    Druga część spotkania miała charakter bardziej refleksyjny. Pani Dyrektor przekazała nauczycielom i pracownikom obsługi życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przypomniała zebranym, że zawód nauczyciela jest niezwykle trudny, ponieważ pedagodzy są odpowiedzialni za wychowanie i wykształcenie młodych ludzi. Niektórzy nazywają go misją, inni powołaniem. Wielu myślicieli, historyków i filozofów pisało na temat zawodu nauczyciela, ale Pani Dyrektor odwołała się do słów Jana Pawła II, który mówił: (...) Zwracam się również do was, drodzy nauczyciele i wychowawcy. Podjęliście się wielkiego zadania przekazywania wiedzy i wychowania powierzonych wam dzieci i młodzieży. Stoicie przed trudnym i poważnym wezwaniem. Młodzi was potrzebują. Oni poszukują wzorców, które byłyby dla nich punktem odniesienia. Oczekują też odpowiedzi na wiele zasadniczych pytań, jakie nurtują ich umysły i serca, a nade wszystko domagają się od was przykładu życia. Trzeba, abyście byli dla nich przyjaciółmi, wiernymi towarzyszami i sprzymierzeńcami w młodzieńczej walce. Pomagajcie im budować fundamenty pod ich przyszłe życie. ... Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie właśnie tak nas, nauczycieli, traktują, jak przyjaciół, towarzyszy i swoich sprzymierzeńców.
    Co roku wspominamy również zmarłych nauczycieli, którzy kiedyś pracowali w naszej szkole. Odeszli już na wieczną służbę, ale pamięć o nich pozostanie na zawsze w sercach ich wychowanków.
    Obchody Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole zbiegły się z rocznicą wyboru Karola Wojtyły na papieża. Uświetnieniem tej okazji było podsumowanie konkursu literackiego zorganizowanego przez Akcję Katolicką archidiecezji przemyskiej „Maryja w życiu i posłudze św. Jana Pawła II i w moim życiu”. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali piękne albumy związane z pontyfikatem Jana Pawła II ufundowane przez Akcję Katolicką działającą w parafii Golcowa. Przypominamy, że dwie uczennice zakwalifikowały się do etapu archiprezbiterialnego w Brzozowie.
     Na zakończenie nauczyciele otrzymali od Rady Rodziców podziękowania za trud nauczania i wychowywania młodych pokoleń golcowian oraz życzenia dalszej owocnej pracy. Mamy przygotowały również słodki poczęstunek, za który z serca dziękujemy.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego