dzień mamy i taty - Szkoła Podstawowa nr 2 w Golcowej - nowy projekt

D Z I E Ń   M A M Y   I   T A T Y

„Rodzina jest wspólnotą najpełniejszą pod względem więzi międzyludzkiej.
Nie ma bowiem więzi, która ściślej wiąże osoby niż więź małżeńska i rodzinna,
oparta na wzajemnym zaufaniu i miłości.
Rodzina jest naturalnym środowiskiem wychowania”.
 Jan Paweł II
       26 maja 2017 r. w naszej szkole odbyło się popołudniowo-wieczorne spotkanie ze sztuką dla Mamy i Taty. Z tej okazji uczniowie dla swoich Rodziców przygotowali program artystyczny, na który składały się tańce, wiersze i piosenki tematycznie związane z tymi rodzinnymi uroczystościami.
       Promowanie rodziny jako sakramentalnego związku kobiety i mężczyzny jest  trwale wpisane w nasz program wychowawczy, a ukazywanie członkom szkolnej społeczności szkolnej, jak ważna jest rola prawidłowo funkcjonującej rodziny w życiu człowieka, jest stale obecne w działaniach szkoły. Zarówno na lekcjach, jak i na zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych promujemy wartości rodzinne, umożliwiamy też naszym uczniom wspólne z Rodzicami spędzanie wolnego czasu w warunkach innych niż domowe. Podejmujemy szereg wspólnych inicjatyw, jak choćby organizowanie imprez szkolnych, środowiskowych, a także wycieczek i wyjazdów na basen czy lodowisko. Poprzez rozmaite działania budujemy autorytet Rodziców, wsłuchujemy się w ich głos. Zawsze też możemy liczyć na ich życzliwą pomoc.
       Rodzice i tym razem nie zawiedli. Licznie odpowiedzieli na zaproszenie swoich pociech, by wspólnie z nimi spędzić to piękne, piątkowe popołudnie. Motywem przewodnim spotkania była miłość i wdzięczność. Nasi uczniowie włożyli wiele serca w okazanie tych postaw swoim Rodzicom poprzez przygotowany dla nich program artystyczny. Zaprezentowali w nim swoje umiejętności wokalne, taneczne, muzyczne, recytatorskie. Całość programu doprawiona była szczyptą humoru, co sprawiło, że spotkanie przebiegało w bardzo przyjemnej, lekkiej atmosferze, a prawie dwie godziny wspólnie spędzonych chwil minęły, jak z bicza strzelił.
      Dzień Mamy i Taty to niezwykłe wydarzenie nie tylko dla Rodziców, ale także dla dzieci, które do tego dnia solidnie ćwiczyły swoje występy. Dla naszych najmłodszych był to dzień wyczekiwany, pełen radości, ale także obaw. Stres związany z występem przed tak ważnymi gośćmi ewidentnie dawała się we znaki, szybko jednak został on pokonany, a na buziach milusińskich z oddziału przedszkolnego na dobre zagościły promienne uśmiechy, kierowane wprost do swoich kochanych Rodziców. Zaprezentowane przez przedszkolaki układy taneczne nagrodzone zostały gromkimi brawami, licznie zgromadzonej na sali publiczności.
       Uczniowie klasy II w przygotowanym programie nawiązywali do symbolu miłości, eksponując podczas swoich występów ogromne czerwone serce. Wiersze dla Mamy i Taty recytowane prosto ze swoich dziecięcych serduszek i pięknie wykonane piosenki wywoływały łezkę wzruszenia i zapierały dech w piersiach. Oryginalnym pomysłem było ogłoszenie przez uczniów konkursu dla Rodziców, polegającego na wykonaniu praktycznych zadań związanych z życiem codziennym. Rodzice mieli więc okazję przez chwilę poczuć się jak uczniowie wywołani do tablicy, toteż chwilową konsternację wywołało poszukiwanie ochotników do wykonania poszczególnych umiejętności. Nasi goście stanęli, jak zwykle na wysokości zadania i ochoczo przystąpili do działania. Wykonywaniu kolejnych rywalizacji towarzyszył rosnący aplauz publiczności, a o wspanialej atmosferze towarzyszącej zabawie świadczyły wybuchające, co chwilę na widowni, salwy śmiechu. Na pamiątkę wspólnej zabawy Rodzice otrzymali okolicznościowe dyplomy wręczone po ogłoszeniu przez jury składającego się z uczniów zwycięzców kolejnych rywalizacji.
       W ramach wieczoru z poezją uczniowie klas IV-VI przypomnieli genezę obchodów dnia Mamy i Dnia Taty, a następnie ogłosili konkurs na najpiękniejszą recytację wierszy okolicznościowych. Do jury zostały zaproszone Mamy – ochotniczki, których zadaniem było wyłonienie najlepszej z każdej z klas, interpretacji głosowej według określonych kryteriów. Nagrodą za najlepszą recytację były piękne bukiety róż, które zwycięzcy konkursu mogli wręczyć swoim Mamom obecnym na widowni. Nic więc dziwnego, że każdy uczestnik konkursu recytatorskiego starał się wypaść jak najlepiej, by wywalczyć tak piękną nagrodę dla swojej Mamy. Dodajmy, że do udziału w tym konkursie zgłosili się wszyscy uczniowie klas IV-VI, którzy sami ustalili sobie kolejność występów według przyjętych przez siebie zasad. Recytację ochotników z kolejnych klas urozmaicane były pięknymi występami wokalnymi, również w języku angielskim, w wykonaniu uczniów klas III - VI oraz tanecznymi, a – co warto podkreślić – układy taneczne opracowali oni sami. Atmosfera rywalizacji była podgrzewana z minuty na minutę, bo i cel rywalizacji był szlachetny. Z widowni co i rusz, słychać było gromkie brawa. Jury nie miało łatwego zadania. Ostatecznie zwycięzcy konkursu zostali wyłonieni, a ich Mamy ze wzruszeniem odebrały od nich piękne kwiaty.
       Na koniec spotkania popłynęły osobiście wypowiedziane słowa miłości i wdzięczności dla Rodziców od naszych uczniów, którzy złożyli życzenia swoim rodzicom i wręczyli własnoręcznie wykonane laurki.
       Podsumowaniem uroczystości były życzenia dla Rodziców i podziękowania za współpracę  złożone przez panią Dyrektor zakończonego puentą: „Być Rodzicami to najcięższa praca i największe szczęście”…
       Żywimy głęboką nadzieję, że płynące w czasie spotkania z dziecięcych ust i serc słowa piosenki „Cudownych Rodziców mam...”, które stanowią również motto gazetki okolicznościowej, pobrzmiewać będą nie tylko z okazji Dnia Mamy i Taty.