koncert gitarowy - Szkoła Podstawowa nr 2 w Golcowej - nowy projekt

Przejdź do treści

Menu główne:

aktualności

„Gitara wczoraj i dziś”

     Pierwszego marca w naszej szkole gościł z koncertem pan Jacek Albin Ostrowski – były nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych w Przemyślu. Koncert, którego wysłuchaliśmy zatytułowany był „Gitara wczoraj i dziś”. Artysta przedstawił nam historię, budowę, sposób i technikę grania na   tym instrumencie od czasów najdawniejszych, aż po współczesność. Pan Jacek w fantastyczny sposób przedstawił sylwetki postaci, które związane były z dziejami tego instrumentu oraz największych wirtuozów gitary.
     Fragmenty narracyjne artysta przeplatał gitarowymi aranżacjami utworów muzyki klasycznej oraz współczesnymi adaptacjami popularnych piosenek.
Jak stwierdził pan Jacek, instrument jakim jest gitara, to całe Jego życie, a jak zapewne wiemy, gra na instrumencie wymaga wiele poświęcenia i pracy.
Ci, którzy uczyli się gry na gitarze oraz ci, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki wiedzą, że doskonałość w grze można osiągnąć tylko dzięki ciężkiej pracy, systematyczności i wytrwałości. Być może spotkanie z muzyką gitarową zainspiruje naszych uczniów do podjęcia niełatwego zadania i nauczenia się tej umiejętności. Wszak wiemy, że „Muzyka łagodzi obyczaje”.
     Bardzo serdecznie dziękujemy panu Jackowi wspaniałemu artyście za przepiękny koncert gitarowy, który był poezją dla naszych uszu.
     Podczas koncertu wysłuchaliśmy m. in. następujących utworów:
1. „Tańce” – z czasów, kiedy pojawiła się gitara.
2. „Piosenkę Włoską” – Luiggi Mozzaniego
3. Nokturn nr 2, Preludium, Walc. Op. 69 oraz Mazurek – Fryderyka Chopina
4. „Miłosny Romans” – Vinchenco Gomeza
5. „LA Comparsita” – Tango
6. Samba Brazylijska
7. Muzyka Kongo – Afryka
8. Walc – Antonio Lauro.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego