konstytucja 3 maja - Szkoła Podstawowa nr 2 w Golcowej - nowy projekt

uroczysty apel
z okazji rocznicy uchwalenia
Konstytucji 3 Maja

W dniu 28 kwietnia 2017 roku w Szkole Podstawowej Nr 2 w Golcowej miała miejsce piękna i patriotyczna uroczystość, poświęcona 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz świętu flagi państwowej Uczniowie klasy szóstej przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony jednej z najważniejszych ustaw w historii Polski. Uchwalona przez Sejm Wielki w 1791 r. Konstytucja była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą tego typu.
       Autorami Konstytucji 3 Maja byli: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Polska stała się monarchią parlamentarną, zniesiono liberum veto, wolne elekcje oraz konfederacje. Znacznie wzmocniło to  władzę państwową. Od tej pory pod opiekę prawa i rządu trafiała nie tylko szlachta, ale również mieszczanie i chłopi. Młodzi artyści recytując wiersze i śpiewając patriotyczne piosenki przybliżyli nam wszystkim to narodowe święto.
       Występujący pamiętali również o dniu Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, starali się popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i naszych symbolach narodowych.