kosmos - Szkoła Podstawowa nr 2 w Golcowej - nowy projekt

Dnia 24 kwietnia 2017 w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi.
       Co roku temat Dnia Ziemi związany jest z jakimś ważnym dla środowiska i przyrody zagadnieniem. Obchody Światowego Dnia Ziemi w 2017 roku w naszej szkole zorganizowane były w formie projektu edukacyjnego pod hasłem „Czerp mniej, dawaj więcej”, na który składały się występy dzieci z Oddziału Przedszkolnego realizujące program „Czyste powietrze wokół nas”, lekcja ekologiczna w wykonaniu uczniów klasy szóstej, a także prezentacja wyników konkursu plastyczno-ekologicznego „Coś z niczego".
       Projekt edukacyjny poruszał tematy związane z ochroną różnorodności biologicznej. Różnorodność biologiczna oznacza zróżnicowanie wszystkich żywych organizmów występujących na Ziemi w ekosystemach lądowych, morskich i słodkowodnych oraz w zespołach ekologicznych, których są częścią; dotyczy to różnorodności w obrębie gatunku, pomiędzy gatunkami oraz różnorodności ekosystemów.
       Przygotowany przez dzieci z Oddziału Przedszkolnego występ przebiegał pod hasłem „WALCZ Z DYMEM”. Nasi najmłodsi wraz z mądrym smokiem Dinusiem poruszyli bardzo ważne treści związane z zanieczyszczeniem powietrza, a co za tym idzie także naszego zdrowia. Nie zabrakło także kilku gorzkich słów o paleniu papierosów i jego nieprzyjemnych skutkach. Mamy nadzieję, że wygłoszony przez smoka Dinusia apel wpłynie w przyszłości pozytywnie na zachowanie tych małych jak i nieco starszych słuchaczy.

Drogie dzieciaki
Zawrę z Wami pakt taki:
Dymu papierosowego unikajcie,
Płuca swoje oszczędzajcie!
Gdy ktoś przy Was zapali,
Powiedzcie, że jesteście mali
Gdy paktu tego dotrzymacie
Zdrowie w nagrodę otrzymacie!
        Z kolei uczniowie kl. 6 pod kierunkiem p. Marioli Szuby, nauczyciela przyrody, przygotowali akademię, na której przedstawili wymyśloną historię, coś w rodzaju bajki. Bajka ta nie działa się za siedmioma górami, za siedmioma morzami, ale jeszcze dużo dalej... na planecie KELMALK. Kelmalk to planeta bardzo podobna do Ziemi, w odległym układzie słonecznym. Aby dostać się na tę planetę, trzeba by najlepszą i najszybszą rakietą zbudowaną przez człowieka lecieć z największą prędkością przez 1000 ziemskich lat. W wyniku zderzenia z kometą Haleya planeta została zniszczona. Mieszkańcy poszukiwali  miejsca, dokąd mogliby uciec przed zagładą. Zastanówmy się, czy Kelmalkowie zechcą zostać na Ziemi. Zastanówmy się, co trzeba zrobić – co możemy zrobić, żeby nie zniszczyć tego, co dla nas najważniejsze – Ziemi.
       Piękną scenografię w postaci namalowanego farbami na płótnie kosmosu przygotowali również uczniowie kl. 6. Natomiast rakietę kosmiczną, którą Kelmalkowie przylecieli na Ziemię wykonali chłopcy z kl. 5: Paweł Kobiałka, Jakub Trzciński, Dominik Dydak i Kamil Wójcik. Rakieta bardzo podobała się widzom.  Po zakończeniu akademii uczniowie robili sobie w niej zdjęcia.
       ,,Czerp mniej, dawaj więcej''- hasło tegorocznego projektu edukacyjnego powinno z nami pozostać na zawsze  i skłonić do głębokich refleksji na temat naszego stosunku do Ziemi – wspólnego domu ludzi, roślin i zwierząt, który musi być czysty i zadbany jeżeli chcemy, żeby przetrwał. Dopełnieniem projektu edukacyjnego była pogadanka zainicjowana przez panią dyrektor na tematy związane z ochroną środowiska naturalnego i okazywaniem właściwych postaw ekologicznych na co dzień w naszym najbliższym otoczeniu w domu rodzinnym, w szkole i w naszej miejscowości.
       Podsumowanie całego projektu stanowiło  rozstrzygnięcie konkursu ekologiczno-plastycznego „Coś z niczego”, którego wyniki prezentujemy poniżej.

ROZSTRZYGNIĘCIE  KONKURSU  PLASTYCZNO-EKOLOGICZNEGO
,,COŚ Z NICZEGO".

Celem konkursu było:
1. Propagowanie postaw proekologicznych wśród uczniów.
2. Poszerzenie wiedzy uczniów na temat potrzeby segregowania odpadów i oszczędzania surowców oraz zalet recyklingu.
3. Rozwijanie zdolności manualnych i twórczej wyobraźni dziecka.
4. Popularyzowanie działań plastycznych i poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych.
       Zadaniem konkursowym było przygotowanie (dowolną techniką) pracy plastyczno-technicznej z surowców wtórnych (np. torebki, folie, butelki plastikowe, makulatura, kartony po napojach, zakrętki, kapsle, puszki aluminiowe). Konkurs przebiegał w trzech kategoriach wiekowych:
- uczniowie klasy 0 (I kategoria);
- uczniowie klas  II–III  (II kategoria);
- uczniowie  klas  IV–VI (III kategoria);
       Jury w składzie:
1. Mariola Szuba
2. Barbara Mikoś
3. Krystyna Łobaza
przyznało następujące miejsca:
       I kategoria:
I miejsce: Daria Wójcik, Emilia Mazur kl. 0
       II kategoria:
I miejsce: Hubert Bąk kl. III
II miejsce: Gabriel Wójcik kl. II
III miejsce: Dawid Dytko kl. II
       III kategoria:
I miejsce: Paweł Kobiała kl. V,  Jakub Potoczny  kl. VI
II miejsce: Natalia Dytko kl. IV, Paulina Dytko kl. VI
III miejsce: Paweł Tomoń kl. VI
       Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody. Nagrodzone i wyróżnione prace można obejrzeć na wystawie w hollu szkoły oraz na stronie internetowej naszej szkoły. Konkurs został zorganizowany przez p. Mariolę Szubę nauczyciela przyrody.