lekcja w kinie - Szkoła Podstawowa nr 2 w Golcowej - nowy projekt

Przejdź do treści

Menu główne:

aktualności
Lekcja w kinie
   25 września uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w lekcji w kinie. Jest to ogólnopolski projekt realizowany przez Centrum Edukacji Filmowej w Wołominie, rekomendowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jest on odpowiedzią na coraz bardziej znaczącą obecność problematyki języka filmu w programach nauczania. W czasie lekcji wykorzystywane są wszystkie możliwości, jakie daje kino i nowoczesna technika audiowizualna. Nie jest to suchy wykład, uczniowie czynnie uczestniczą w spotkaniu, w sposób niemal niezauważalny dla siebie zdobywając wiedzę.
    Tematyka spotkania dostosowana była do wieku uczestników. Młodsza grupa - Oddział Przedszkolny, klasy I i III, dowiedziały się, co to jest dubbing i oglądały film „Epoka lodowcowa”.
    Klasy starsze od IV do VI uczestniczyły w prelekcji „Jak oni to zrobili, czyli efektach specjalnych”. W czasie jej trwania dowiedzieli się, jakie triki filmowe wykorzystano w najbardziej spektakularnych przebojach kinowych ostatnich lat. Wiedza uczniów z zakresu filmu została uzupełniona o takie pojęcia jak: wymuszona perspektywa, ujęcie jednej szansy, animacja poklatkowa, animotronika, blue screen, green screen. Uczniowie dowiedzieli się również, dlaczego hobbici byli tacy mali, jak aktor mógł zagrać tę samą postać40 lat później, jak powstaje sztuczne szkło, jak wygląda praca kaskaderów czy pirotechników.
    W drugiej części spotkania obejrzeliśmy ekranizację książki Marcina Szczygielskiego „Za niebieskimi drzwiami”. Film opowiadał o perypetiach dwunastoletniego Łukasza, które stanowiły odbicie jego lęków, samotności, zagubienia w sytuacji, z jaką musiał się zmierzyć. W malowniczy i przystępny dla młodych widzów sposób pokazuje widzom, czym jest śpiączka, co przeżywają osoby znajdujące się na pograniczu jawy i snu, jaka walka się w nich toczy.  Film skłania nas do refleksji nad tymi mało znanymi tematami. "Za niebieskimi drzwiami" to również wzruszająca opowieść o sile rodzicielskiej miłości, która ostatecznie sprawia, że koszmarny sen pryska. Warto dodać, że najmocniejszym elementem historii jest jej zakończenie, przewrotne, w przeciwieństwie do reszty filmu, zupełnie nieprzewidywalne. Nic nie napiszemy więcej o jego fabule poza tym, że był to film, który wzruszył i przestraszył (dosłownie), a recenzją, którą wystawili młodzi widzowie były okrzyki przerażenia i gromkie oklaski na koniec seansu. Na osobną uwagę zasługują efekty specjalne zastosowane w filmie. Mieliśmy okazję na gorąco zweryfikować nabytą wcześniej na lekcji w kinie wiedzę o różnych sposobach uzyskiwania efektów specjalnych i  „wyłowić” te, które zastosowano w oglądanej przez nas produkcji. Wykorzystanie standardowych technik (maski, kostiumy, scenografia) wraz z technologią oferowaną przez komputery zaowocowało wyraźnie kontrastującymi ze sobą światami i sprawiło, że film postrzegamy, jako widowiskowy obraz fantasy pełen magii, której trudno się oprzeć i który warto obejrzeć.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego