narodowe dyktando - Szkoła Podstawowa nr 2 w Golcowej - nowy projekt

Przejdź do treści

Menu główne:

aktualności

Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”

     Poprawne posługiwanie się językiem polskim należy do obowiązków każdego Polaka.
     9 października uczniowie naszej szkoły mogli sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne i interpunkcyjne, biorąc udział w niezwykłym projekcie: Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”. Patronat Honorowy nad konkursem objęli: Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Pani Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty. Uczniowie mogli rywalizować w dwóch kategoriach wiekowych: I kategoria kl. IV-VI, II kategoria kl. VII-VIII. Rok 2018 jest rokiem szczególnym, bo 100 lat temu odzyskaliśmy niepodległość, dlatego Organizatorom zależało na tym, aby emocje towarzyszące przedsięwzięciu, były swego rodzaju żywą lekcją historii. W tekstach obu dyktand pojawiły się postaci i wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Imponujące jest to, że w bieżącym roku dyktando pisali jednocześnie uczniowie szkół z sześciu województw.
     Poziom dyktanda był bardzo wyskoki, aby przejść do kolejnego etapu, należało zdobyć co najmniej 75 % punktów. Niestety nie udało się nikomu uzyskać takiego wyniku, ale niektórym niewiele brakło. Prezentujemy punktację trzech najlepszych wyników w danej kategorii wiekowej.
Kategoria I:  Natalia Dytko (kl. VI) 71%,
                   Martyna Szurlej (kl. IV) 68,5%
                   Aleksandra Potoczna (kl. V) 57,5%
Kategoria II: Maciej Wolanin (kl.VIII) 66%
                   Paweł Kobiałka (kl. VII) 62,5%
                   Małgorzata Wacek (kl. VII) 61%
     Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe słowniki ortograficzne ufundowane przez Radę Rodziców. Gratulujemy i zachęcamy do dalszej pracy nad poprawnością językową, ortograficzną i interpunkcyjną. Każdemu z nas powinny przyświecać słowa Janusza Korczaka:
  „Błąd w mowie czy piśmie jest jak tłusta plama na fotografii matki”.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego