nowe jutro oraz kto jak nie ja - Szkoła Podstawowa nr 2 w Golcowej - nowy projekt

spektakle profilaktyczne
Kto, jak nie ja?
      2 czerwca gościliśmy w naszej szkole zaprzyjaźnionych aktorów Teatru „Kurtyna” z Krakowa, którzy tym razem zaprezentowali nam spektakl profilaktyczny pt.: „Kto, jak nie ja?”.
      Główny bohater, Paweł, to uczeń szkoły podstawowej. Pewnego dnia mama dowiedziała się o jego kłopotach w szkole opuszczał lekcje i palił papierosy. Jak każda mama liczyła na niewinność syna. W trakcie niełatwej rozmowy matki z synem (tata pracował za granicą) potwierdziły się informacje od wychowawczyni. Mama bardzo przeżyła nieszczerość i kłamstwa swojego dziecka, omdlała i trafiła do szpitala. Paweł nie był złym chłopcem, ale łatwo ulegał wpływom, niekoniecznie dobrym, swoich kolegów. To oni namawiali go do złych rzeczy, a on nie potrafił powiedzieć „nie”. Uświadomiła mu to dopiero Ada – koleżanka z klasy. Dodała mu wiary w siebie i własne możliwości. Każdy człowiek powinien mieć swoje zdanie i nie musi ulegać presji innych ludzi. Asertywność to cecha, której niekiedy trzeba się uczyć całe życie.
      Spektakl „Kto, jak nie ja?” negował przede wszystkim palenie papierosów
i e-papierosów, przemoc psychiczną i emocjonalną w relacjach rówieśniczych, ale pamiętajmy, że każdy nałóg jest zły i wpływa negatywnie na rozwój emocjonalny, psychiczny i fizyczny, zwłaszcza młodego człowieka. Poruszał również inny ważny aspekt – problemy w szkole. Jeśli pojawiają się na horyzoncie, należy załatwiać je jak najszybciej, nie można pozwolić, aby narastały. Kłamstwo i zwalanie winy na innych może tylko pogorszyć naszą sytuację. Wokół nas są ludzie, którzy chcą nam pomóc – nauczyciele, rodzice, koledzy. Przyjmijmy zatem, jeśli zajdzie taka potrzeba, wyciągniętą do nas pomocną dłoń.
Twoje nowe jutro
      21 grudnia odwiedzili nas aktorzy Teatru Kurtyna. Tym razem zaprezentowali spektakl profilaktyczny „Twoje nowe jutro”. Główni bohaterowie, Ola i Krzyś, to uczniowie szkoły podstawowej. Trudna sytuacja rodzinna i brak akceptacji w szkole spowodowały, że dziewczynka uciekła z domu i zamieszkała w parku (w domku na drzewie). Krzysiek przynosił jej jedzenie i ciepłe ubrania. Myślał, że w ten sposób pomaga Oli, a tymczasem wszyscy się o nią zamartwiali. Odnalazła ją dopiero Matylda ta koleżanka, która do tej pory dokuczała jej w szkole.
       Na szczęście cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie. Ola powróciła cała i zdrowa do domu, Krzysiek przekonał się, że narażał koleżankę na jeszcze większe niebezpieczeństwo, a Matylda zrozumiała, że słowa mogą bardzo ranić.
       Spektakl uświadomił nam bardzo ważne sprawy. Drugiego człowieka należy akceptować takiego, jakim jest. Bez zaufania do drugiej osoby można popaść w tarapaty. Tylko ciężka praca i współpraca gwarantuje nam życiowy sukces.