Rocznica agresji sowieckiej na Polskę - school website

Rocznica agresji sowieckiej na Polskę

W dniu 17 września przypada 81. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Data ta ściśle jest powiązana jest ze zbrodnią katyńską, czyli wymordowaniem wiosną 1940 r. przez NKWD na rozkaz Stalina ponad 21 tysięcy oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej. W tym miejscu należy przypomnieć postać Wacława Janusza – policjanta pochodzącego z Golcowej, zamordowanego w Miednoje. W tym roku obchody przebiegły w inny niż dotychczasowy sposób, nie odbył się uroczysty apel. Pamięć o tych wydarzeniach przybliżono uczniom na zajęciach z wychowawcami i na lekcjach historii.
W krótkim rysie historycznym przypomniano wychowankom o tych trudnych wydarzeniach z dnia 17 września 1939, kiedy oddziały Wojska Polskiego stawiały jeszcze opór armiom niemieckim, Polska została zaatakowana przez Związek Sowiecki, związany tajnym sojuszem z III Rzeszą. W tych warunkach najwyższe władze Rzeczypospolitej
i Naczelny Wódz w nocy z 17 na 18 września opuścili terytorium państwa, przechodząc na teren Rumunii.
    W dniu agresji sowieckiej w rękach polskich znajdowała się niemal połowa terytorium Rzeczypospolitej. Broniła się Warszawa
i Twierdza Modlin. Trwała bitwa nad Bzurą i obrona wybrzeża morskiego. Toczyły się krwawe boje na Lubelszczyźnie, bronił się Lwów.
    Siły sowieckie liczyły ponad 450 tysięcy żołnierzy. Liczba ta z każdym dniem wzrastała, dochodząc pod koniec września do około półtora miliona. W szeregach Wojska Polskiego znajdowało się jeszcze około 600 tys. żołnierzy, z czego związanych walką
z Niemcami było około 250 tys. Na wschodnich obszarach Polski w różnego rodzaju jednostkach było ponad 200 tys. żołnierzy. Granica wschodnia dozorowana była przez niespełna 20 tys. żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza.  W dniu 28 września Niemcy
i Sowieci podpisali układ „O granicach i przyjaźni” modyfikujący pakt Ribbentrop-Mołotow. Zgodnie z nowymi postanowieniami, granica niemiecko-sowiecka przebiegała na linii Narwi, Bugu i Sanu. Pod okupacją sowiecką znalazło się ok. 201 tys. km2, w tym co najmniej 5 mln Polaków. Jeden z dodatkowych tajnych protokołów przewidywał współpracę obu państw w zwalczaniu polskich dążeń niepodległościowych.
    Przedstawiono również uczniom postać Wacława Janusza. Urodził się On 11.02.1898 r. w Golcowej. Ukończył szkołę podstawową w naszej miejscowości. W latach dwudziestych poprzedniego wieku  wyjechał na wschodnie tereny
II Rzeczpospolitej. Pełnił tam funkcję policjanta w miejscowości Kostopol (obecnie teren Ukrainy). W 1939 roku po agresji Związku Radzieckiego na Polskę został wraz z załogą policji powiatowej wywieziony przez Sowietów w nieznanym kierunku. W tym samym dniu wieczorem  wywieziono na Syberię  jego żonę razem z dwiema córkami w wieku 4 i 6 lat, gdzie przebywały do roku 1946. Wacława poszukiwano przez PCK ale do roku 1990 nie odnaleziono żadnego śladu. W 1990 r. ustalono, że Wacław Janusz został wywieziony do Miednoje i tam rozstrzelany z innymi funkcjonariuszami policji. W 2007 r. na wniosek Prezydenta Lecha Kaczyńskiego został mianowany na wyższy stopień oficerski. Jego żona zmarła w latach 70-tych, córka Jadwiga jest dziekanem na uniwersytecie w Kijowie, Krystyna – pracownikiem wyższej uczelni w Równem na Ukrainie.
    Przypomniano także, że Szkoła Podstawowa nr 2 w Golcowej  uczestniczy w ogólnopolskim programie edukacyjnym: ”KATYŃ... ocalić od zapomnienia”. Akcja polegała na posadzeniu w parkach, na skwerach itp. 21.473 DĘBÓW PAMIĘCI na 70 rocznicę zbrodni katyńskiej, czyli do roku 2010. Jeden DĄB to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Uczestnicy projektu zobowiązali się do opieki nad DĘBEM oraz upamiętnienia na terenie placówki oficera - ofiarę zbrodni. Uczestnicy deklarując chęć wzięcia udziału w akcji po rejestracji otrzymali numer oraz nazwisko i imię z listy katyńskiej. Nasza placówka wzięła pod opiekę dąb poświęcony pamięci aspiranta Wacława Janusza.
    Rocznicę uczcili uczniowie i nauczyciele, którzy złożyli kwiaty oraz zapalili znicze przy kamieniu i dębie poświęconemu pamięci naszego bohatera.