rok sienkiewiczowski - Szkoła Podstawowa nr 2 w Golcowej - nowy projekt

Obchody Roku Henryka Sienkiewicza

„Świetny to pisarz, szlachetny, mądry…”
                                                                Lew Tołstoj
       16 listopada w naszej szkole odbyła się niezwykła uroczystość, której celem nadrzędnym jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Złożyło się na nią kilka okoliczności. Przede wszystkim uczciliśmy Rok Henryka Sienkiewicza i 100 rocznicę jego śmierci. Publiczność miała okazję przypomnieć sobie zarówno  najważniejsze utwory tego wielkiego pisarza, jak i wykreowane przez niego niezapomniane postacie literackie, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci.
       Nasza szkolna społeczność przyłączyła się do akcji Narodowe Czytanie Utworów Henryka Sienkiewicza. Wybraliśmy utwór, który jest bliższy sercom młodszych czytelników „W pustyni i w puszczy”. Jednocześnie chcieliśmy przybliżyć nieco kontynent afrykański, pokazać jego piękno, a zarazem ubóstwo.
       Przewodnikiem w naszej podróży był sam Henryk Sienkiewicz, który przeniósł nas w czasie do XIX wieku. Uczniowie klasy V znakomicie wcielili się w role książkowych bohaterów Stasia Tarkowskiego, Nel Rawlison, Kalego oraz Beduinów ludzi pustyni. Ich perypetie były uzupełniane barwnymi opisami zaczerpniętymi wprost z książki, czytanymi przez Panią Dyrektor, Panią Ewę Mazur i Panią Lucynę Szpiech. Na koniec inscenizacji wystąpiła grupa taneczna.
       Kolejny przystanek na naszej wędrówce przez afrykańskie kraje odbył się w ugandyjskim buszu, w miejscowości Masindi. To tu znaleźli schronienie Polacy, którym udało się wydostać z sowieckich łagrów i z armią generała Andersa opuścić Związek Radziecki.
       Uzupełnieniem naszych występów i rozważań były zdjęcia afrykańskiej flory i fauny oraz ekspozycja umieszczona na holu głównym naszej szkoły. Składają się na nią eksponaty przywiezione z Ugandy i Etiopii, a więc z krajów przez które wędrowali Staś i Nel, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wszystkich  uczestników spotkania.
       Spotkanie z Henrykiem Sienkiewiczem i jego twórczością stanowiło wspaniałą okazję do zachęcania naszych uczniów, by w każdej wolnej chwili sięgali po książkę. Czytanie książek pomaga nam zrozumieć innych. Lektura książek pisarzy z innej epoki, innego świata i odkrywanie, że ich myśli i uczucia nie różnią się od naszych, buduje tolerancje dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.

"Kochajcie książki. One ułatwią Wam życie, po przyjacielsku pomogą zorientować się w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń. One nauczą Was szanować człowieka i samych siebie, one uskrzydlą rozum i serce uczuciem miłości dla świata, dla człowieka."
 Maksym Gorki