Spektakle profilaktyczne pt.” Jestem przyjacielem ludzi” oraz „Niebezpieczna sieć” - Szkoła Podstawowa nr 2 w Golcowej - nowy projekt

Przejdź do treści

Menu główne:

aktualności

”Jestem przyjacielem ludzi” oraz „Niebezpieczna sieć”

     17 maja 2018r. uczniowie naszej szkoły obejrzeli dwa kolejne spektakle profilaktyczne pt. „Jestem przyjacielem ludzi”, oraz „Niebezpieczna sieć”, które zostały przedstawione przez Teatr Kurtyna. Pierwszy z nich został przeznaczony dla dzieci najmłodszych z przedszkola oraz klas I- III. Bajka terapeutyczna opowiadała o pewnej dziewczynce imieniem Antonina, która została postawiona w nowej dla siebie sytuacji , kiedy to w jej domu został wyłączony prąd. Dziewczynka zamiast oglądać tak jak co dzień telewizję, lub grać w gry komputerowe, została zmuszona do poszukania sobie innego zajęcia. Niespodziewanie w jej ręce trafiła książka, którą otrzymała od babci i która przeniosła ją w inny świat. Dzięki niesamowitej podróży spotkała się z przedstawicielami różnych ras i kultur. Na swojej drodze spotkała Eskimosa, Afrykańczyka oraz mieszkańca Chin. Opowiedzieli jej o warunkach i tradycjach obowiązujących w ich miejscu zamieszkania. Dowiedziała się od nich, że nie ma znaczenia kolor skóry oraz język, jakim posługują się ludzie. Najważniejsza jest otwartość, akceptacja, wola porozumienia oraz ciekawość, które prowadzą do poznawania różnic między ludźmi oraz swoich obowiązków i praw. „Jestem przyjacielem ludzi” to bajka terapeutyczna pełna niesamowitych zwrotów akcji, wzbogacona piosenkami i rytmiczną, wpadającą w ucho muzyką. Dzięki przedstawieniu dzieci po raz kolejny dowiedziały się o wartościach i postawach wyrażających szacunek dla ludzi niezależnie od statusu materialnego, religii oraz wyglądu. Spektakl podkreśla wagę umiejętności nawiązywania i podtrzymywania relacji międzyludzkich.
Kolejna inscenizacja pt.” Niebezpieczna sieć” została przeznaczona dla uczniów klas IV- VII. Aktorzy teatru Kurtyna przedstawili historię kilkunastoletniej Zuzi będącej dumą rodziców, przykładającą się do swoich obowiązków szkolnych. Dziewczynka chętnie korzystała ze środków komunikacji elektronicznej, a jej rodzice wierząc, że jest to dla niej dobre i pozwala zdobywać niezbędną wiedzę, chętnie na to pozwalali. Problemy Zuzi zaczęły się od poznania na forum internetowym przyjaciela, który to wykorzystując jej naiwność był sprawcą jeszcze większych kłopotów i nieporozumień z rodzicami i rówieśnikami. Dziewczynka stała się ofiarą przemocy internetowej, nie bała się jednak poprosić o pomoc rodziców i policję. Spektakl podkreśla problematykę uzależnienia dzieci od internetu, zawierania niebezpiecznych znajomości z ludźmi, których się nie zna i pokazuje wyjście z trudnych sytuacji.
     W obydwu przedstawieniach poruszone zostały problemy współczesnych dzieci tj. relacje i kształtowanie postaw społecznych, wrażliwość na potrzeby i trudności innych ludzi, postawy szacunku i zrozumienia innych osób, a także edukacja zdrowotna oraz profilaktyka zachowań ryzykownych.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego