Turniej szachowy „Zimowe Grand Prix” - Szkoła Podstawowa nr 2 w Golcowej - nowy projekt

Komunikat turniejowy - Turniej szachowy "Zimowe Grand Prix"
       Od początku marca trwają w szkole rozgrywki szachowe pod nazwą „Zimowe Grand Prix”
w grupach klas I – III i IV – VI. Przedstawiamy tabelę wyników po pięciu rundach rozgrywek.

Grupa starsza (wyniki po 5 rundach):

1. Kamil Wójcik - 5 pkt
 2. Maciej Wolanin - 4 pkt
 3. Szymon Dytko - 4 pkt
 4. Jakub Trzciński - 2 pkt
 5. Przemysław Kudła - 2 pkt
 6. Małgorzata Wacek - 1 pkt
 7. Paweł Kobiałka - 0 pkt
 8. Oskar Kopczyk - 0 pkt
 9. Aleksandra Bacior - 0 pkt

W połowie rozgrywek prowadzi Kamil Wójcik z kompletem zwycięstw a tuż za nim, na 2 i 3 miejscu znaleźli się Maciek Wolanin i Szymek Dytko z 4 pkt. W tej grupie rozgrywki straciły tempo z powodu grypy i innych dolegliwości zimowo-wiosennych. Nie wszyscy zawodnicy, którzy zgłosili się do turnieju mogli zagrać w pierwszym terminie. Aby uniknąć walkowerów zawodnicy postanowili rozegrać partie z nieobecnymi graczami w terminie późniejszym. Turniej rozciągnie się w czasie, ale tutaj ważniejsza jest postawa fair-play uczniów i wychowawcza funkcja tego sportowego przedsięwzięcia aniżeli bezwzględny wynik.

Grupa młodsza (wyniki po 7 rundach):

1. Zuzanna Helon - 6 pkt
 2. Piotr Barański - 5,5 pkt
 3. Kacper Konieczko - 4,5 pkt
 4. Hubert Bąk - 4 pkt
 5. Michał Sołtys - 2,5 pkt
 6. Oskar Bieryło - 2 pkt
 7. Małgorzata Helon - 2 pkt
 8. Marcin Pietrasz - 2 pkt
 9. Bartłomiej Kobiałka - 0,5 pkt
10. Szymon Rachwał - 0 pkt

W grupie młodszych szachistów na prowadzeniu jest Zuzia Helon z 6 pkt, która wygrała 6 partii. Tuż za nią na 2, 3 i 4 miejscu są dobrze grający chłopcy Piotruś Barański, Kacper Konieczko i Hubert Bąk. Tak jak w grupie starszej, tak i wśród młodszych graczy szalała grypa i nie wszyscy rozegrali 7 rund. Zaległe partie młodzi szachiści rozegrają w ostatnim terminie. Po  obserwacji dotychczasowych pojedynków widać ze walka o I miejsce będzie bardzo zacięta i wyrównana. Na szczególne wyróżnienie zasługuje bojowa postawa Zuzi Helon, która wygrywa z chłopakami i prowadzi w klasyfikacji turniejowej. Teraz jeszcze czekają ją ciężkie pojedynki z dobrze grającymi kolegami z miejsc 3 – 5. Z dotychczasowej obserwacji rozegranych partii widać ze uczniowie zrobili postępy w wiedzy szachowej. Do wyćwiczenia zostaje jeszcze trudna umiejętność rozważnej analizy partii i gra bez błędów. Widać jeszcze brak zastanowienia się i żywiołową grę, po której efektem są błędne posunięcia zauważane przez przeciwników i bezwzględnie wykorzystywane (trzeci błąd przegrywa partię). I taki jest między innymi cel turnieju, w którym uczą się szachiści gry bez błędów, a emocje towarzyszące grze łatwiej pomagają zapamiętać trudne sytuacje szachowe.
       Na uwagę zasługuje postawa sportowa szachistów i dyscyplina turniejowa. I w grupie starszej i młodszej wszyscy uczniowie bez wyjątku przestrzegają ciszy na sali gry, nie komentują złych posunięć kolegów i nie przeszkadzają w rozgrywaniu partii.
       Wszystkim graczom gratulujemy sportowego uporu i zaciętości w szlachetnej sportowej walce oraz życzymy jak najlepszych wyników i radości podczas rozdawania dyplomów J.