warsztaty kinowe - Szkoła Podstawowa nr 2 w Golcowej - nowy projekt

warsztaty  kinowe
       4 kwietnia uczestniczyliśmy w nietypowej lekcji. Zamiast siedzieć w ławkach, przenieśliśmy się do sali brzozowskiego kina „Sokół”. Już po raz kolejny skorzystaliśmy z oferty, którą przygotowało Centrum Edukacji Filmowej w Wołominie. Tym razem uczyliśmy się o szeroko pojętych mediach.
       Podczas lekcji „ABC mediów” uczniowie poznali ciekawostki dotyczące narodzin różnych mediów: prasy, radia, telewizji i internetu, zobaczyli, jak wygląda praca dziennikarza, dowiedzieli się, czym jest „zapping”, poznali wybrane gatunki telewizyjne, dowiedzieli się, jak bezpiecznie korzystać z internetu. Przekonali się również, w jaki sposób media zmieniają nasze życie i patrzenie na świat.
       Kolejnym etapem spotkania było obejrzenie filmu. Młodsi uczniowie oglądali „Dom”, a starsi „Króla złodziei”. Przesłania filmu były pouczające, mówiły o przyjaźni, która może pokonać wszystko.
klasy II i III
klasy IV - VI
     30 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ciekawym projekcie i przenieśli się z sal lekcyjnych na widownię brzozowskiego kina „Sokół”. Tematy warsztatów dotyczyły filmu.
    Temat spotkania dla młodszej grupy brzmiał: „Więc chodź, narysuj mój świat- jak powstają filmy animowane”. Uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi animatorzy i sami narysować bohatera bajkowego. Ponadto dowiedzieli się, co łączy konturówkę z filmem animowanym i czym jest latarnia magiczna. Po pierwszej części spotkania obejrzeli film animowany „Mały Książę”.
     Temat warsztatów dla starszych uczniów brzmiał: „Magia kina”. Lekcję prowadził zawodowy aktor, który przedstawił etapy powstawania efektów specjalnych w filmach. Zwrócił on uwagę na ważność elementów, które często są przez widza pomijane. Uczniowie mogli aktywnie uczestniczyć w rozważaniach prowadzącego, wymieniali swoje pomysły i poglądy na różne kwestie, by ostatecznie dojść do wniosku, że cisza jest tak samo ważna w budowaniu napięcia i emocji jak dźwięk, scenografia czy gra aktora. Po pierwszej części nastąpiła projekcja filmu „Tom i Huck” opartego na motywach powieści Marka Twaina. Widzowie z zapartym tchem śledzili perypetie głównych bohaterów o czym świadczą gromkie brawa na koniec projekcji.
       Wyjazd był bardzo udany. Dodatkowo starsi uczniowie mieli możliwość integracji z rówieśnikami z Zespołu Szkół w Golcowej.
klasy II i III
klasy IV - VI