Wielka Liga Czytelników - Szkoła Podstawowa nr 2 w Golcowej - nowy projekt

Przejdź do treści

Menu główne:

aktualności

Rozstrzygnięcie etapu wojewódzkiego

     „Wielka Liga Czytelników” to setki tysięcy przeczytanych książek oraz dziesiątki tysięcy aktywnych czytelników. Od lat zachęca najmłodszych do sięgania po książki i czerpania radości z ich lektury w gronie rodzinnym. Nadrzędne cele to promocja czytelnictwa oraz wartości rodzinnych i kulturalnych. 28 marca br. drużyny ze szkół podstawowych z całej Polski pisały test drużynowy w trzecim etapie – wojewódzkim – IV edycji ogólnopolskiego konkursu „Wielka Liga Czytelników”. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie, Koordynator Wojewódzki projektu na Podkarpaciu,  gościła w tym dniu 31 drużyn z 17 powiatów, w sumie 89 uczestników. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
     - Emilia Mazur
     - Kornelia Sikora
     - Kacper Szpiech
     17 drużyn z młodszych klas (50 osób) odpowiadało na pytania dotyczące książki Sabine Städing „Petronela z Jabłoniowego Sadu. Czary mary”. Starsi uczniowie z 14 drużyn (39 osób) zmierzyli się z testem związanym z treścią utworu Piotra Patykiewicza „Łukasz i kostur czarownicy”. Podczas pisania testu widać było ogromne zaangażowanie i skupienie młodych Mistrzów, gdyż pytania były bardzo szczegółowe i wymagały niebywałej znajomości książek konkursowych. Wszyscy uczestnicy etapu wojewódzkiego otrzymali dyplomy, które wręczała Pani Beata Michałuszko, Dyrektor PBW w Rzeszowie. Patronat medialny nad wydarzeniem w Rzeszowie objęło Radio Via.
     Wyniki zmagań drużynowych poznaliśmy 4 kwietnia. Do finału ogólnopolskiego w Katowicach awansowała tylko jedna drużyna z każdej kategorii ta, która uzyskała najlepszy wynik z testu (min. 120 punktów/150). Nasi uczniowie uzyskali 122 punkty. Każdy uczeń zasłużył na uznanie i gratulacje za wytrwałe i uważne czytanie oraz godne reprezentowanie szkoły.

SUKCES NASZYCH UCZNIÓW - AWANS DO ETAPU WOJEWÓDZKIEGO

IV OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW”

     28 lutego 2019 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Brzozowie odbył się etap powiatowy konkursu czytelniczego „Wielka Liga Czytelników”. Uczniowie kl. I-IV pisali test drużynowy dotyczący książki Justyny Bednarek „Niesamowite przygody 10 skarpetek”, natomiast uczniowie starszej kategorii kl. V-VIII rozwiązywali test przygotowany w oparciu o książkę Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik
i niesamowity dwór". Do etapu wojewódzkiego awansowały drużyny, które zdobyły największą liczbę punktów, ale nie mniejszą niż 120.
     Miło nam poinformować, że do etapu wojewódzkiego zakwalifikowała się drużyna w składzie : Emilia Mazur, Kornelia Sikora, Kacper Szpiech – kategoria: klasy I-IV.
     Drużyna klas V-VIII w składzie: Hubert Bąk, Michał Sołtys, Izabela Ząbek wykazała się również bardzo dobrą znajomością książki i była blisko awansu do etapu wojewódzkiego, zabrakło im zaledwie dwóch punktów.
     Obie drużyny, młodsza i starsza, zdobyły tytuł Mistrza Powiatu. Uzyskały większą liczbę punktów od drużyn, które z nimi rywalizowały.    
     Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie konkursu. Zwycięzcy etapu powiatowego wezmą udział
w etapie wojewódzkim „Wielkiej Ligi Czytelników”, który odbędzie się 28.03.2019 r.
w Rzeszowie. Życzymy sukcesów!
     Koordynatorkami projektu były p. Agnieszka Łobaza oraz p. Barbara Mikoś.

Rozstrzygnięcie I szkolno-bibliotecznego etapu

     Uczniowie naszej szkoły już po raz drugi przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
     Główne cele konkursu to:
  • promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży,
  • tworzenie społeczności aktywnych czytelników w kraju,
  • promocja klasyki literatury krajowej, w tym utworów patriotycznych,
  • rozpowszechnianie i odświeżanie kanonu krajowej i światowej literatury młodzieżowej,
  • wzmacnianie pozytywnego obrazu i prestiżu aktywności społecznej wynikającej z czytania książek poprzez uhonorowanie aktywnych czytelników,
  • integracja międzypokoleniowa poprzez wspólne czytanie literatury budującej więzi rodzinne,
  • promowanie postawy zdrowej rywalizacji i współpracy w grupie,
  • promocja systematyczności, efektywnego zarządzania czasem i intensywnej pracy z tekstem wśród uczniów szkół podstawowych.
     Do projektu mogli przystąpić uczniowie dwóch kategorii wiekowych: klas I-IV oraz klas
 V-VIII. Ich zadaniem, w pierwszym szkolno-bibliotecznym etapie, było przeczytanie przynajmniej 6 pozycji książkowych i na ich podstawie zdobycie sześciu sprawności w postaci zaliczonych testów. Najwytrwalsi i najsolidniejsi uczestnicy konkursu, którym udało się zaliczyć sprawności z wynikiem przynajmniej 80 %, przystąpili do testu kwalifikacyjnego, z którego wyłoniliśmy 6 najlepszych czytelników, po trzy z każdej grupy. Będą oni reprezentować naszą szkołę w kolejnym etapie. Są to: Emilia Mazur (kl. II), Kornelia Sikora (kl. IV), Kacper Szpiech (kl. IV), Izabela Ząbek (kl. V), Hubert Bąk (kl. V), Michał Sołtys (kl. V). Tym razem będą musieli zmierzyć się z nową książką i kolejnym testem jako drużyna. Życzymy im powodzenia.
     Trzeba powiedzieć, że tak naprawdę w tym konkursie nie ma przegranych, bo już samo zaliczenie wymaganych sprawności, a więc poświęcenie wolnego czasu na przeczytanie dodatkowych książek, to ogromny sukces. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas rodziców i dzieci nad lekturą, nie będzie czasem straconym i zaowocuje w przyszłości dobrymi ocenami ich pociech. Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor za wspieranie szkolnych koordynatorów projektu, poprzez zakup nowych pozycji książkowych do biblioteki, a tym samym umożliwienie dostępu do lektury uczestnikom konkursu. Podziękowania należą się również Radzie Rodziców, dzięki której mogliśmy docenić trud i pracę wszystkich dzieci, zaangażowanych w rozwijanie czytelnictwa w naszej szkole, poprzez zakup nagród.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego