wyjazd na politechnikę - Szkoła Podstawowa nr 2 w Golcowej - nowy projekt

Przejdź do treści

Menu główne:

aktualności

Wyjazdy na Politechnikę Rzeszowską

     W tym roku po raz 20 Politechnika Rzeszowska zorganizowała dla uczniów gimnazjów i starszych klas szkół podstawowych pokazy doświadczeń z fizyki. Ta popularyzująca fizykę impreza jest corocznie oblegana przez ogromną rzeszę uczniów prawie ze wszystkich szkół naszego województwa. Przez 4 dni, od 15 do 18 maja, odbywało się codziennie po 6 dwugodzinnych pokazów doświadczeń z różnych dziedzin fizyki. W tym roku demonstrowane były m. in. zjawiska z nauki o cieple, akustyki, optyki oraz elektrostatyki i nadprzewodnictwa.
     Na te pokazy zorganizowałem wyjazd dla 51 uczniów ze wszystkich golcowskich szkół oraz uczniów kl VII ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Domaradzu. Wyjazd odbył się we środę 16 maja. W tej grupie znaleźli się również siódmoklasiści z naszej szkoły. Uczniowie mogli zobaczyć doświadczenia związane z tematami, które przerabiali w tym roku na lekcjach fizyki oraz i takie z którymi zetkną się w klasie VIII.
     Uczniowie z zainteresowaniem oglądali pokazy z wykorzystaniem ciepłego azotu czy pokazy wyładowań elektrycznych. Z dużym aplauzem spotkały się pokazy wytwarzania dźwięków i granie melodii na różnych nietypowych pomocach z pracowni fizycznej. Prowadzący zajęcia wykładowcy z politechniki zaciekawili zebranych ciekawymi efektami optycznymi z teorii barw.
     Wiele doświadczeń można powtórzyć nawet w warunkach domowych, niektóre oglądane efekty obserwuje się na co dzień, ale nie każdemu uczniowi przyjdzie do głowy ujrzeć w zwykłej zabawie fizykę. Dlatego udział w takich pokazach bywa nierzadko impulsem do zainteresowania otaczającym światem.
Franciszek Zając
     Nie ma chemii bez fizyki i matematyki, jednak nie można zapominać, że nauka ta rozwinęła i rozwija się przede wszystkim dzięki przeprowadzanym doświadczeniom. Naturalnie chemia posiada swoje teoretyczne, często nudne, matematycznie skomplikowane i nieprzystępne dla uczących się oblicze, ale jej doświadczalna, niezwykle spektakularna strona, zawsze przyciągała uwagę i powodowała fascynacje nawet największych chemicznych laików. Poprzez doświadczenie uczymy się najefektywniej, ponieważ wówczas poznajemy świat wszystkimi naszymi zmysłami. Uczniowie trzech szkół: Szkoły Podstawowej Nr 2 w Golcowej, Zespołu szkół w Golcowej i Szkoły Podstawowej Nr 2 w Domaradzu wraz z opiekunami wybrali się do Rzeszowa na Politechnikę Rzeszowską, by móc uczestniczyć w warsztatach chemicznych. Wyjazd odbył się 30 listopada 2017r. Organizatorem  zajęć było Koło Naukowe Studentów Chemii „Esprit”. Celem wyjazdu było pokazanie drugiego oblicza  chemii- nauki zajmującej i pasjonującej młode umysły. Szczególną wartość dydaktyczną posiadają takie zajęcia, w trakcie których uczniowie sami wykonują doświadczenia. Praktyczne poznanie danego zagadnienia pozwala lepiej zrozumieć istotę zjawiska i na dłużej zapada w pamięci. Tego typu ćwiczenia pomagają w zapamiętaniu i zrozumieniu wiedzy zdobytej w szkole, a czasem zainteresują młodego człowieka tak bardzo, że postanowi on rozwijać się w kierunkach przyrodniczych.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego