XII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych „Świetlik” - Szkoła Podstawowa nr 2 w Golcowej - nowy projekt

Przejdź do treści

Menu główne:

aktualności

XII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych „Świetlik”

     12 marca 2019 uczniowie naszej szkoły z klas od V do VIII w liczbie 14 wzięli udział w XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych „Świetlik”. Organizatorem Konkursu jest Fundacja Akademia IBSE z siedzibą w Krakowie.
     Głównym celem Konkursu jest rozpowszechnianie nauk przyrodniczych jako ciekawego, fascynującego źródła wiedzy o świecie, dostępnego dla każdego. Konkurs skierowany jest do uczniów z najmłodszych klas, ponieważ to w tym czasie procesu kształcenia rozwijają się najważniejsze predyspozycje, zainteresowania i talenty. Nowatorska formuła, polegająca na przeprowadzeniu doświadczeń, wskazuje na kilka ważnych elementów: uświadamia, że wszystko, co dzieje się w naturze ale też w domu, szkole, w środowisku najbliższym każdemu dziecku, da się wyjaśnić w sposób naukowy. Dlatego też każdy może mieć swój wkład w rozwój świata. Ponadto, doświadczenia przeprowadzane w warunkach domowych pozwalają na ciekawe, kreatywne spędzenie czasu w gronie rodziny. Uczą dyscypliny, cierpliwości i odpowiedzialności. Formuła testu również nastawiona jest na pokazanie dzieciom, że oprócz wiedzy teoretycznej, niezwykle istotna jest umiejętność logicznego rozumowania, przeprowadzania wywodów, które są charakterystyczne dla świata nauki.
     Konkurs przebiegał w dwóch etapach: Etap Przygotowawczy oraz Test Konkursowy.
     Pierwszy etap Konkursu, polegał na wykonaniu zestawu doświadczeń konkursowych. Przeprowadzenie doświadczeń stanowiło zalecany etap przygotowawczy do Konkursu i było zrealizowane za pomocą materiałów i przedmiotów ogólnie dostępnych dla uczniów w domu. Uczestnicy każdego poziomu wiekowego mieli za zadanie przeprowadzenie doświadczeń w dowolnym terminie przed przystąpieniem do Konkursu. Doświadczenia powinny być wykonywane indywidualnie przez każdego ucznia. Drugi etap, to Test Konkursowy, który miał miejsce dzisiaj.
     Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone 15 maja 2019 r. Uczestnikom gratulujemy i dziękujemy. Opiekunem jest p. Mariola Szuba.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego