zapiski z czasów pandemi - school website

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Golcowej
Przejdź do treści

Menu główne:

Trwałość wspomnień zapewnia nam wytrwałość w życiu…
Wspomnienia czasem nie dają zasnąć, ale bez wspomnień nie ma czego śnić…
Zapiski z czasów pandemii to kolejna propozycja skierowana do naszych uczniów jako forma walki z nudą. Polegała ona na spisaniu swoich przemyśleń dotyczących funkcjonowania młodzieży w czasie przymusowej izolacji i nauczania zdalnego. Zamieszczamy fragmenty dziennika i kartkę z pamiętnika, których autorkami są uczennice klasy VIII. Życzę miłej lektury!

Kolejny dzień pandemii.
Nie wiem już który, bo przestałam liczyć po drugim,
a według kalendarza 15 stycznia 2021 roku, piątek.
Kiedy leżałam w łóżku opatulona kocykiem, uzbrojona w kubek z kakao i laptopa z włączonym serialem, dopadły mnie pewne refleksje na temat lekcji zdalnych. Pierwsza to taka, że ich nie chcę. Pamiętam jak w marcu cieszyłam się i mówiłam: ,, w końcu się wyśpię”. Jaka ja byłam głupia i naiwna. Nienawidzę e-lekcji, rozumiem z nich połowę mniej niż ze stacjonarnych, a głównym powodem jest to, że nagle mam uwagę małego dziecka. Łatwo tracę koncentrację. Wystarczy,  że mucha lata po pokoju albo pies sąsiadów postanowi sobie poszczekać, a ja zamiast słuchać nauczyciela, podążam wzrokiem za latającym stworzonkiem albo zbliżam się do okna i szukam przyczyny szczekania psa (jestem przekonana, że kiedy tak robię, to wyglądam jak te wszystkie starsze panie, które ciągle stoją w oknie i wszystko wiedzą, co się dzieje na osiedlu). Jestem nad wyraz czujna, bo przecież nigdy nie wiadomo, może ktoś chce się włamać do domu w biały dzień albo kosmici postanowili odwiedzić Ziemię i tylko ja i ten pies będziemy tego świadkami (zdecydowanie mam za dużo wolnego czasy, skoro wymyślam takie głupoty). Jednak żeby nie było… to nie zawsze moja wina, że nic nie rozumiem z lekcji. Czasami to wina Internetu. Od czasu do czasu zdarza się, że zacina nauczyciela co drugie słowo, a najgorsze jest, jak usłyszę tylko końcówkę –lka i jest nagle cisza… i nie wiadomo czy to właśnie ja zostałam zapytana, czy to może ktoś inny z tą samą końcówką imienia? A może nauczyciel własne opowiadał dowcip o… no nie wiem, może o pralce, a ta cisza to dlatego, że czeka na naszą reakcję? Pytam na grupie, czy właśnie ktoś został zapytany i dostaję odpowiedzi w stylu: ,,To pani/pan zadał/a jakieś pytanie? Myślałam, że mi się zacięło i dlatego taka cisza’’ albo ,,Nie wiem zacina strasznie”. No cóż pomocne to nie było, ale liczą się podobno chęci.
Jednak zdalne lekcje mają dwa plusy. Pierwszy to taki, że możesz wstać o 7:55, a i tak masz jeszcze wolne trzy minuty do lekcji, a drugi- że możesz sprawdzić czy obdarzyłeś zaufaniem dobrą osobę. Bo jeśli po małej drzemce na lekcji, budząc się pod jej koniec, widzisz wiadomość typu: ,,Jak coś, to miałaś zepsuty mikrofon na tej lekcji i dlatego nie odpowiadałaś’’, to wiesz, że to prawdziwa przyjaciółka. Jak to mówią prawdziwych przyjaciół poznaje się po tym, czy cię kryją i podpowiadają na zdalnych (a może jakoś inaczej to leciało?).

Ferie w dobie koronawirusa.
04.01.2021r. Poniedziałek
Ferie nie zaczynają się jakoś szczególnie, ponieważ i tak siedzimy w domu i nie zmienia to nic w naszym codziennym dniu. Chociaż  na feriach nie spędzamy tyle czasu przy komputerach jak w dniach szkolnych. Tak szczerze, to mam już tego wszystkiego dość, te maseczki i brak kontaktu z ludźmi, jest to dołujące. Szkoda że nie mam w najbliższym czasie urodzin, bo życzyłabym sobie, aby ten koronawirus sobie zniknął.

06.01.2021r. Środa
Dziś Święto Trzech Króli, całkiem inne niż rok temu. Do kościoła- w maseczkach, odstęp 2 metry.       W tamtym roku na mszy śpiewał chór parafialny. Potrafił on tak pięknie nadać ład i harmonię mszy, a dziś CISZA. Słychać jedynie mruczących kolędy ludzi  i Panią organistkę, która próbuje uratować sytuację.

08.01.2021r. Piątek
Wczoraj wyruszyłam do kuzynki na noc. W końcu nie będę siedzieć w domu i patrzeć się 24 godziny  w ekran telefonu. Zima nie zapowiadała się sroga. Już jest początek stycznia, a śnieg jak jest to na 2 dni. Z kuzynką uwielbiamy robić zdjęcia sobie nawzajem. Właśnie wybrałyśmy się na sesję zdjęciową. Ona to ma pomysły na zdjęcia, co raz to inne. Podziwiam ją za to. Wieczorem mamy w planach pofarbować moje włosy na czarno.

11.01.2021r. Poniedziałek
Jeszcze tylko tydzień, a ja nawet tych ferii nie odczuwam. Włosy wyglądają zaskakująco dobrze. Zdecydowanie wolę siebie w czarnych włosach. Dziś postanowiłam, że wezmę się za coś czego nienawidziłam od lat. Zaczęłam układać puzzle. Zawsze wydawało mi się to głupie i trudne chociaż efekty końcowe niektórych prac wychodziły powalająco.

13.01.2021r. Środa
W dzisiejszym dniu mam zamiar lekko się porozciągać ponieważ troszkę to zaniedbałam. W programach telewizyjnych zapowiadają potężne mrozy na terenie Polski. Jeej.  Wkońcu prawdziwa zima. Co prawda z jednej strony to źle. Ja uwielbiam ciepełko i nie przepadam, gdy jest zimno na dworze. Ale skoro ma być śnieg, to jestem jak najbardziej na TAK!!

15.01.2021 r. Piątek
Sporo tego śniegu. Mam nadzieję że utrzyma się jak najdłużej. Jeśli chodzi o mrozy dzisiejszej nocy gdy patrzyłam na termometr na dworze było -10 stopni Celsjusza. Zastanawiałam się, czy niektórym zwierzętom leśnym i nie tylko, nie jest zimno w takie mrozy. Mam psa i wypuszczamy go czasem na pole, aby sobie poszczekał i załatwił swoje sprawy. W lecie siedzi on na dworze prawie cały czas a w zimie wychodzi on na 5-10 minut . I gdy wraca  do domu, to cały się trzęsie i trzeba go owijać w kocyk.
17.01.2021r. Niedziela
Ostatni dzień ferii. Nawet nie zdążyłam zauważyć kiedy to zleciało. Jutro kontynuacja lekcji online, których mam powoli dosyć. Ale zostało nam jeszcze tylko 22 tygodnie szkoły i wakacje! Czeka mnie w tym roku egzamin ósmoklasisty. Przygotowania utrudnia mi pandemia i zakaz chodzenia do szkół.

adres
Szkoła Podstawowa Nr 2
Golcowa 284
36-230 Domaradz
fax 13 43 47 112

telefon 13 43 47 774
e-mail sp2golcowa@o2.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego